GÜNCEL

HAK-PAR İzmir İl Örgütü 3. Olağan Kongresini Yaptı

2014-05-18 24:10

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İzmir İl Örgütü 3. Olağan Kongresini 18. Mayıs 2014 tarihinde yaptı. İl Başkanı Ali Reşat Öztürk’ün Açılış Konuşması ile başlayan kongreye partili delegeler ve partiye yakın dostlar ile yurtsever Kürt çevresinden şahsiyetler katıldı.

İl Başkanı Ali Reşat Öztürk konuşmasında Soma kömür ocağında meydana gelen felaketin bir kader olmadığını, bu tür felaketlerin her dönem olduğunu, bunun esas nedeninin devletin idari sisteminde yattığını belirtti. Bu anlamda gerek depremler ve bu gibi felaketlerde meydana gelen büyük can kayıpları olsun, gerekse halkımıza yönelik Kürt halkının özgürlük mücadelesine yönelik katliamlar olsun, başta Roboski ve diğer katliamlar tekçi üniter yapının bir sonucu olduğunu, kader olmadığını ve bu yapının kendini ayakta tutması için Kürtlerin özgürlük mücadelesini kanla bastırıyorsa, aynı şekilde ekonomik ve sosyal haklar bakımından da antidemokratik davranarak egemenlerden yana tavrını ortaya koyuyor, biz demokratlara düşenin tekçi üniter bu yapının değişip evrilmesi için güçlerimizi birleştirmemizden geçer dedi.

İl Başkanı konuşmasından sonra kongreyi yönetmek üzere divanın oluşturulmasına geçildi. Kongreyi yönetmek üzere Parti Meclis Üyesi Kaya Sertkaya Başkanlığa, Katip Üyeliklere Parti Disiplin kurulu üyesi Gülsüm Çelik ile Parti üyesi Zeynep Kantar divana seçildiler .

Divanın başkanın Türkiye’nin güncel olayları üzerine yaptığı konuşmasından sonra, gerek Soma’daki emekçi maden şehitleri gerekse demokrasi ve özgürlük şehitleri anısına saygı duruşuna davet etti. Şehitlerin anısına yanan mumlar, madenci şiiri ve Halepçe ağıtı eşliğinde saygı duruşu yapıldı. 

Daha sonra Kongreye katılanların konuşma yapmalarına geçildi. Özgürlük ve Sosyalizim Partisi il Başkanı Namık Doruk, Kadep temsilcisi Mehmet Ermiş, Devrimci Demokratlar adına Nurullah Timur birer konuşma yaptılar.
Konuşmaların ardından faaliyet ve mali rapor okundu ve oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra yapılan seçimlerde, yeni dönem için İl Başkanlığına Ali Reşat Öztürk tekrar seçildi. Yönetim Kurulu üyeliğine M. Salih Dindarik, Fatma Buhur, Gülsüm Çelik, Ahmet Kandemir, Sait Demir ve Rahmi Ataman seçildiler. 

About Post Author