GÜNCEL

HAK-PAR İzmir ve Manisa Heyeti Soma’ya gitti

HAK-PAR Başkanlık Kurulu üyesi Nevzat Teker Manisa il başkanı Bedir Çınar, İzmir İl Başkanı Ali Reşat Öztürk’ten oluşan HAK-PAR heyeti, 14 Mayıs çarşamba günü saat:15.00’da Soma’ya gitti.

Soma’nın girişinde polis barikartıyla karşılaşıldı. Soma şehir merkezine hem Manisa yönünden hem de İzmir Bergama yönünden gelen yollar kapatılmıştı. HAK-PAR heyeti polislere kaza mahaline gidecelerini belirtmelerine rağmen, polisler “maden ocaklarının bulunduğu alanın Soma’dan 35 km uzakta olduğunu, şehir merkezine de girilmeyeceğini, ancak şehir dışından verilen yollardan Bergama yönüne gitmeleri söylendi. Kaza mahali Eynez bölgesi denen yerden 13 km uzakta bir dağ idi. Şehirde dükkanlar kapalıydı, Soma bir hayalet görünümünde, sokaklar, caddeler ıssız ve sessizdi.

Soma’dan maden ocakların bulunduğu alana gitmek için cenaze arabaları ve siren sesleri zaten yolu gösteriyordu. Kaza mahaline ulaşıncaya kadar yol boyu onlarca ambulans ve cenaze arabası ile karşılaşıldı. Yaklaşık 15 km bir dağı tırmandıktan sonra kaza mahaline gelindiğinde dağın tepeleri ve ocağın girişi mahşeri bir kalabalıktı. Tepede ulusal ve uluslararası televizyon kanalları canlı yayın yapıyordu.

Yol boyu polis ve asker alanı abluka altına almıştı. HAK-PAR heyetinin arabayla maden ocağının girişine gitmesine izin verilmemesi üzerine, araba dağın tepesine park edilerek yürüyerek cenaze ve yaralıların çıkarıldığı ocağın kapısına gidildi. Ocağın giriş kapısının bulunduğu alanda kurtarma ekipleri, yardım kuruluşları ve belediyelerin yiyecek içecek kamyonları, basın mensupları,madencilerin yakınları, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, yardım çadırları, ambulans ve cenaze arabaları, çevre il ve ilçelerden gelen binlerce yardımsever toplanmıştı.

HAK-PAR heyeti alanda madencilerle görüşerek başsağlığı dileklerini iletip acılarını paylaştıklarını ve herzaman yanlarında olduklarını belirttiler. İçlerinden bazılarının HAK-PAR heyetine söyledikleri orada yaşananların özetliyorudu; “Abi biz köleyiz köle, bizim sadece kağıt üzerinde ismimiz var, hayatın içinde ve iş yaşamında bir köleden farkımzı yok” dedi. HAK-PAR heyeti görüşüp bilg alacak bir yetkili bulamadı. En azından olay yerinde bir sendika yetkilisi veya temsilcisi dahi bulunamadı. HAK-PAR heyeti Manisa”ya dönerken, Soma çıkışında insan selinin olduğu mezarlıkları da ziyaret etti. 

About Post Author