GÜNCEL

Basın bildirisi

İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz!

Kamuoyu Soma’da meydana gelen işçi kırımı ile çalkalanıyor.

13 Mayıs günü Soma kömür madeninde trafo patlamasının ardından yangın çıktı ve ana baba günü yaşandı. Olay anında söz konusu bölümde 787 işçinin yer altında olduğu, şimdiye kadar 200’den fazla işçinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Yer altında hâlâ çok işçi var.

Öteden beri bu ülkede iş kazası haberleri rutine dönüşmüş, kadın cinayetleri gibi… Her gün birkaç işçi “iş kazası”  denen olaylarda hayatlarını kaybediyor.

Daha önce de bu konuya zaman zaman değindim, açıklamalar yaptım. İş kazalarının çoğu iş güvenliği için gerekli, zorunlu tedbirlerin alınmamasından kaynaklanıyor. Bu yüzden sık sık toplu, kitlesel ölümler oluyor.

Son olay ise öncekilerin üzerine tuz biber ekti. Buna iş kazası denemez. Bu düpedüz vicdanları isyan ettirecek bir katliam. Belli ki bu madeni işleten holding veya onun işçileri emanet ettiği taşeron firmalar, çok kazanma hırsıyla gerekli tedbirleri almamışlar ve sonuçta ortaya böylesine bir felaket tablosu çıktı.

Madeni işletenler kadar, denetimden sorumlu kurumlar ve bir bütün olarak yıllardır gerekli tedbirleri almayan yönetimler de bu işten sorumludur.

Bu nedenle sorumluluk zincirindeki herkes hesap vermeli. Bundan sonra da benzer olayların yaşanmaması için madenlerde ve tüm işyerlerinde uluslararası iş hayatının güvenliğe ilişkin kuralları titizlikle hayata geçirilmeli.

İş cinayetlerine bir son vermek için ne lazımsa yapılmalı. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz!

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

 

14 Mayıs 2014

 

About Post Author