GÜNCEL

Anne ve babaların haklı eylemini destekliyoruz

logo.jpg - 53.82 Kb

Son günlerde çocukları PKK tarafından dağa götürülen birçok çocuğun anne ve babaları çocuklarının geri getirilmesi için eylemdeler.

Bu eylemler son derece haklıdır. Çocuk yaştaki insanların silahlı eğitim için ailelerinden koparılıp dağa götürülmesi ve geçmişte olduğu gibi savaş hattına sürülmesi yanlış bir tutumdur, uluslararası hukuka da aykırıdır.

Ayrıca bu tam da silahların sustuğu ve PKK’nin tümden silah bırakmasının gündemde olduğu, tarafların “çözüm ve barış süreci” dedikleri bir süreçte  yapılmaktadır. Hem de PKK’nin Kürt halkının tüm temel taleplerinden vazgeçtiği bir aşamada. Böyle bir aşamada  yeni çocukların ve gençlerin dağa götürülmesi anlaşılır bir şey değil.

Bu durumda PKK bakımından yapılması gereken silahların tümden bırakılması, şiddet yöntemlerinin tümden terk edilmesi ve legal siyasete dönülmesidir.

Hükümete düşen ise çözüm ve barış süreci denen bu sürecin içini doldurmaktır. Bunun için, hem PKK’nin tümden silah bırakması ve silah bırakanların serbestçe evlerine dönebilmeleri için gereken yasal zemini oluşturmak, hem de Kürt halkının temel taleplerini karşılamak, bu sorunu eşitlik temelinde çözmek için gerekli cesur, radikal adımları atmaktır.

Barış ve özgürlük isteyen herkesin PKK ve hükümetten beklediği budur.

Biz de Hak-PAR olarak çocuklarının geri getirilmesini isteyen anne ve babaların yanındayız, onların bu haklı, insani eylemini destekliyoruz. PKK’yi bu çocukları ve gençleri, burunları  kanamadan geri getirmeye çağırıyoruz.

Kemal Burkay

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı

10 Mayıs 2014

About Post Author