GÜNCEL

Hasan Harmancı mezarı başında anıldı

Uzun yıllar Almanya’da, Frankfurt kentinde işçi olarak çalışan KOMKAR’ın ve Kürdistan ulusal hareketinin emektarlarından Hasan Harmancı, 14. ölüm yıldönümü nedeniyle, 11 Mayıs günü yoldaşları ve yakınları tarafından Kulu’nun Acıkuyu köyündeki mezarı başında anıldı.

Anma törenine, HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay’ın yanı sıra, aralarında HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Fehmi demir, Genel Sayman Derviş Korkmaz, MDK Sekreteri İsmet Kaya, İl Yönetiminden Recai Gören, Hasan Şeşeoğulları, Konya İl Başkanı Osman Sarıtaş, Zozan Akdeniz ve Karacadağ Eski Belediye Başkanı Mustafa Taşçı’nın da olduğu, Ankara ve Konya’dan gelen HAK-PAR yönetici ve üyeleri de katıldı.

Acı bir rastlantı olarak, Hasan Harmancı’nın yurt dışında, Almanya’daki yeğeni Kemal Harmancı da üç gün kadar önce vefat etmiş ve cenazesi yurda getirilerek 10 Mayıs günü Acıkuyu köyünde toprağa verilmişti. Bu nedenle öncelikle köydeki taziye evine gidilip yakınlarına başsağlığı dilendi. Daha sonra köy mezarlığına gidilerek Hasan Harmancı ve yeğeni Kemal Harmancı’nın mezarları ziyaret edildi.

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Hasan Harmancı’nın mezarı başında yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Merhum Hasan Harmancı’yı 1980 yılında yurt dışına çıktığımda tanımıştım. Frankfurt’taki işçi arkadaşlarımızdan biriydi. Ben de ilk yıllarda birçok arkadaşımla birlikte, o yıllar KOMKAR Genel Merkezi’nin bulunduğu Frankfurt’ta kalıyordum. Bu nedenle kendisini daha yakından tanıdım. Mücadeleye omuz veren çok sayıdaki İç Anadolu Kürtlerinden biriydi. Candan bir arkadaştı, özgürlük mücadelemize çok emeği geçti. Öldüğü güne kadar da omuz omuza yürüdük. Ne yazık ki erken yaşta aramızdan ayrıldı.”

Burkay daha sonra şöyle devam etti: “Böyle insanlar unutulmaz. Biz de bugün bu nedenle onun mezarı başındayız. Elbet emeği boşa gitmedi. Yoldaşları onun mücadelesini sürdürüyorlar. Halkımız tam anlamıyla özgür oluncaya, ülkemizde demokrasi gerçek anlamda yerleşinceye kadar bu mücadele devam edecek.”

11 Mayıs 2014

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author