GÜNCEL

BASINA VE KAMUOYUNA

Hükümet 1 Mayıs’ın Taksim Alanı’nda kutlanmasına engel olmamalı

 

Geçen yıl Taksim Alanı’nda inşaat vardı, kocaman çukurlar açılmıştı ve orada 1 Mayısı kutlamakta ciddi bir risk vardı. Bu nedenle ben de geçen yıl, bazı sendikaların Taksim’de ısrar etmelerini yanlış bulmuştum.

Ama bu yıl böyle bir risk yok. Taksim alanı düzenlenmiş, bitmiş.

Öyle olunca, Hükümet’in bu yıl da 1 Mayıs kutlamaları için Taksim alanı dışında yerler göstermesi ve bunda ısrar etmesi için hiçbir haklı neden yok.

Taksim Alanı’nın işçiler ve 1 Mayıs bakımından tarihi bir anlamı var. Onlar 1 Mayıs’ı burada kutlamak istiyorlarsa kitlelerin nabzını tutmak isteyen bir yönetim buna saygı gösterir.

AK Parti hükümeti sözde güvenlik gerekçesiyle bunu yapıyor. Oysa tam da bu tutum güvenliği riske atıyor ve 1 Mayıs günü olaylar çıkmasını kışkırtıyor.

Eğer devlet kendi eliyle provokasyonlar yaratmazsa, 1 Mayıs ciddi bir sorun yaşanmadan kutlanır. 1977 1 Mayısı’nda tam da bu olmuştu. Derin devlet kitlesel işçi eylemini provoke etmiş ve Taksim Alanı kana boyanmıştı. Ama hemen ertesi yıl, 1978’de işçiler yine yüz binler halinde Taksim’de toplandılar ve hiçbir şey olmadı. Son yıllarda da Taksim’de 1 Mayıs kutlamaları yapıldı ve barışçı biçimde geçti.

Tüm bu nedenlerle, Hükümetin Taksim’deki kutlama taleplerine karşı tavrının haklı bir nedeni yok. Belli ki hükümetin üzerinde hâlâ Gezi Eylemlerinin yarattığı alerji var. Ne var ki onu da, yine kitlelerin barışçı ve haklı bir eylemine tahammülsüzlük göstererek kendi elleriyle yaratmıştı.

Her zaman sokaktan medet umanlar, bu ve benzeri eylemleri çığırından çıkarıp akıllarınca “devrimci bir çatışmaya” dönüştürmek isteyenler olabilir. Ama bunu önleminin yolu kitlelerin barışçı eylemlerini keyfi biçimde engellemek, onların istemlerini hiçe saymak, “Buyurun benim gösterdiğim yerde yürüyüş ve miting yapın!” ya da “İlla benin dediğim olacak, çünkü ben hükümetim!” tarzında pederşahi bir tutum değil. Meşru eylemleri çığırından çıkarmak isteyen, şiddete yönelen kışkırtıcılar ve kötü niyetliler varsa, yöneticilere düşen onlara karşı da tedbirler almaktır.

1 Mayıs nedeniyle bir kez daha, onu, adı çoktan beri “1 Mayıs Alanı”na çıkmış Taksim’de kutlamak isteyen işçilerle hükümet arasında böylesi bir gerilim çıkmış olması üzüntü verici. Hükümet yok yere engel çıkarmaya son vererek, bu yanlış tutumdan vazgeçerek krizin aşılmasına yolu açmalı.

Becerikli yönetimler kendi elleriyle kriz yaratmazlar, krizleri aşma becerisi gösterirler.

 

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

23-Nisan 2013

About Post Author