GÜNCEL

HAK-PAR’dan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş işçilerinin direnişine destek

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş’de çalışan işçileri haklarının verilmediği gerekçesiyle 7 gündür iş bırakma eylemi yapıyor.

10 Nisan 2014 Perşembe günü Diyarbakır Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş önünde 7 gündür eylemlerini sürdüren işçiler bir basın açıklaması yaparak kamuoyunu duyarlı olmaya davet etti.

Eyleme Hak ve Özgürlükler Partisi(HAK-PAR), Barış ve Demokrasi Partisi(BDP), KESK ve bazı sivil toplum örgütleri de destek verdi.

İşçiler adına açıklama yapan DİSK’e bağlı Enerji-Sen başkanı Ali Bulut öncelikle eylemlerine destek olan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. 

Bulut sözlerine şöyle devam etti, bugün direnişimizin 7. günü. 7 gündür işimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Biz bütün sağduyumuzla Dicle ADAŞ ve Eksim Holdig yetkililerini sorunu çözmek adına davet ediyoruz. Fakat vurdumduymazlık ve iş bırakmamıza neden olan usulsüz uygulamalar devam ediyor.

İş bırakmalarının 1. nedeninin işçi sağılığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması için olduğun ifade eden Bulut, iş sağlığı ve güvenliği kanununa rağmen işveren gereken tedbirleri almamaktadır dedi. Son bir yıl içerisinde sadece Dicle EDAŞ Diyarbakır merkezde çalışan arkadaşlarımızdan 14 tanesi orta ve yüksek şiddetli, kalıcı hasarlar bırakan kazalar yaşadılar. Bismil’de bir arkadaşımız hayatın kaybetti. Bir arkadaşımız ise hala tedavi görmekte. Son bir ayda şirketin henüz yeni temin ettiği emniyet kemerlerinin kopmasıyla 2 arkadaşımız düşerek yaralandı.

Bizler iş barışını sağlamak için defalarca yönetime görüşme talebinde bulunurken, yönetim bugüne kadar her gün savcılığa gidip gelmekten başka hiçbir şey yapmadı. Taleplerimizi burada yineliyoruz.

İşçi Sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınsın ve kişisel koruyucu donanımlar tedarik edilsin

Önceki yıllarda fazla mesai ve bayram mesaisi ücretlerimiz ödensin, bundan sonra da fazla mesai ücretlerimiz iş kanununa göre ödensin.

İşten çıkarmalar yasaklansın.

Maaşlarımıza zam yapılsın ve zamanında yatırılsın.

İhale usulüyle çalıştırmaya son verilsin,

Bu gün bir haftayı dolduruyoruz. Eyleme başlaşan 120 arkadaşımızın bir tanesi bile bırakmamıştır. Onca polis müdahalesine rağmen, baskılara rağmen dik duruşumuz ortadadır. Bizler iş barışını kurana kadar, taşeronu ortadan kaldırana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Biz haklıyız, biz kazanacağız.

Ali Bulut Daha sonra sözü eyleme destek veren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine verdi.

Hak ve Özgürlükler partisi adına konuşan Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman;

HAK-PAR olarak haklı direnişinizi selamlıyoruz. Haklı taleplerinize katılıyoruz. Parti olarak Ezilenlerden, Emekçiden ve çalışanlardan yana olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Sizinde herkes gibi insani koşullarda yaşama hakkınız var. Onurluca yaşamak sizinde hakkınız. 

İşveren bencil ve kar hırsıyla davranmaktan vazgeçmeli sizin haklı taleplerinizi bir an önce karşılamalı. Kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Haklı taleplerinizin karşılanmasını ve barışçıl bir şekilde sonuçlanmasın diliyoruz dedi.

Diğer kurum temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Açıklamadan sonra işçiler ile eyleme destek veren siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri davul zurna eşliğinde alay çektiler. İşçiler tarafından sık sık “Direne direne kazanacağız, Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı.

About Post Author