GÜNCEL

HAK-PAR Ankara İl Örgütü NEWROZ’u kutladı

HAK-PAR Ankara İl Örgütü 20 Mart 2014 Perşembe günü saat 18.00 de Kolej’deki il binasından meşaleler ve bayraklarla çıkıp Kızılay’a doğru yürüdü. Yol boyunca “Bijî Newroz, Bijî HAK-PAR, Bijî Azadîya Kurdistan, Bimre Koletî Bijî Azadi” sloganları atıldı. Halkın ilgi ile izlediği kortej Mithatpaşa caddesinden, Yüksel caddesine geldi. İnsan Hakları Anıtı önünde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Çelik aşağıdaki basın açıklamasını okudu ve “Newroz Pîroz be” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Daha sonra davul zurna eşliğinde kalabalık kitle halay ve zılgıt çekerek Newroz’u kutladı. Kutlamalar sırasında sık sık  “Bijî Newroz, Bijî HAK-PAR, Bijî Azadîya Kurdistan, Bimre Koletî Bijî Azadi” sloganları atıldı. Rudaw TV, Newroz etkinliğini alana girişten bitime kadar çekti ve röportajlar yaptı. Anadolu Ajansı Kürtçe Haberler Bölümü de aynı şekilde çekim yaptı. Newroz kutlamalarına halkın coşkulu ve içtenlikli katılımı vardı.  Etkinlik yaklaşık bir saat sürdü.

Özgür ve barışçı günler umuduyla

Newroz kutlu olsun!

Ülkemizin tüm onurlu insanlarına,

Bir kez daha, özgür ve barışçı günler umuduyla Newroz bayramını kutluyoruz. yeni günü,  baharı ifade eden Newroz birçok Ortadoğu ve asya halkı tarafından da kutlanmaktadır. Newroz Kürt halkı için ise zalim Dehhak’a karşı Demirci Kawa’ nın yaktığı özgürlük ateşini ifade eder.

Halkımızın özgür, barışçı ve insanca bir yaşam için mücadelesi yıllardır sürüp gelmekte. Kürt halkı bu uğurda büyük bedeller ödedi, hâlâ da ödemekte.

Bunca emeğin ve bedelin ardından ülkemizin bir parçası, Güney Kürdistan bugün artık özgürdür .Kürdistan Bölgesel yönetimi artık işlerini kendi yönetiyor, dilini ve kültürünü yaşamın her alanında özgürce kullanıyor. Uluslar arası alanda tanınıyor.

Diğer parçalarda ise halkımızın özgürlük mücadelesi devam etmekte.

Biz HAK-PAR olarak barış  sürecini destekliyoruz. Daha fazla kan akmaması ve ülkemizin daha çok altüst olmaması için silahların susmuş olması, Kürt sorununa diyalog yoluyla, barışçı yöntemlerle çözüm bulunması açısından önemlidir. Bu da Kürt halkının tüm temel haklarının tanınması ile  olur.

Bize göre bu eşitlik temelinde federal bir yapılanmayla mümkündür. Barış, özgürlük ve demokrasi de ancak bu şekilde sağlanabilir.

Halkımızın Newroz Bayramını kutlarız.

NEWROZ’un  barışı kalıcı kılmasını, Kürt sorununun eşitlik temelinde çözümüne yol açmasını dileriz.

Özgürlük ve barış her halk gibi Kürt halkının da hakkıdır.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi

HAK-PAR

Ankara İl başkanlığı


About Post Author