GÜNCEL

HAK-PAR Diyarbakır Newroz’u çoşkulu bir şekilde kutladı

Hak ve Özgürlükler Partisi Diyarbakır il örgütü 20 Mart Perşembe günü(bu gün) Newroz’u meşaleli bir yürüyüş ile kutladı.

Anons araçlarının Newroz şarkıları çalarak eşlik ettiği yürüyüşe; Hak ve Özgürlükler partisi Genel Başkan Yardımcıları Hasan Dağtekin ile Bayram Bozyel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sevgi Çelik Moray, Yenişehir Belediye Başkan adayı Vasıf Kahraman, Bağlar Belediye Başkan adayı Vedat Dede, Kayapınar Belediye Başkan adayı Ali Kızılay ve Sur Belediye Başkan adayı Hasan Barak’ın yanı sıra Azadî İnsiyatifi Koordinatörü Adem Özcaner, Dicle Fırat Diyalog Grubu Muhittin Batmanlı, Diyarbakır Çıra Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Burhan Deniz ve çok sayıda kişi katıldı.

Diyarbakır’ın Ofis semtinde bulunan il örgütünün önünde bir araya gelen HAK-PARlılar meşaleler yakarak Gevran caddesinden Rızvanağa caddesine oradan Sanat sokağına sonra AZC Plaza önüne yürüdüler.

Parti flamalarının ve Kürdistan bayrağının açıldığı yürüyüşte sık sık “Bijî Newroz, Bijî Kurdistan, Bijî Azadiya Kurdistan, Her tişt ji bo Azadiya Kurdistan” sloganları atıldı.

Yürüyüşe bazı vatandaşlar araçlarının kornalarını çalarak bazıları da evlerinin balkon ve pencerelerinden Kürdistan bayrağı sallayarak ve alkışlar ile destek verdi.

HAK-PARlılar AZC Plaza önüne geldikten sonra yolu trafiğe kapatıp davul zurna eşliğinde alay çektiler.

Newroz kutlamasının sonunda bir açıklama yapan Hak ve Özgürlükler Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sevgi Çelik Moray Kürt halkının Newroz’unu kutladı. Bu yıl Kürt halkı olarak Newroz’un 2714. yıllını kutluyoruz diyen Moray. Ülkemizin güney parçası hariç diğer üç parçası henüz bir statüye kavuşmadı ama Önümüzdeki dönemin Kürt halkı açısından özgürlüklere gebe olduğunu söyleyebiliriz dedi. Sözlerini “Biji Newroz, Biji Yekitiya Gelê Kurd, Biji Kurdistan” ile bitirdi.

Kutlamadan sonra HAK-PARlılar olaysız bir şekildi dağıldı.About Post Author