GÜNCEL

PARIS’TE HAK-PAR ILE DAYANISMA GECESI

PARIS’TE HAK-PAR ILE DAYANISMA GECESI

18 Şubat 2017 tarihinde Paris’te Fransa HAK-PAR Dayanışma Komitesi’nin düzenlediği dayanışma gecesi kitlesel ve coşkulu geçti.

Kurdistan’in dört parçasından oldukça kalabalık bir kitlenin katıldığı gece Ey Reqib eşliğinde Kurdistan’in şehitleri anısına yapılan saygı durusuyla başladı.


Daha sonra Fransa HAK-PAR adına Mehmet Ali AKAGUNDUZ Kürtçe ve Türkçe bir konuşma yaptı, partinin kuruluş nedenleri ve genel politikalarını dile getirdi.

Fransızca açılış konuşmasını ise genç kadın arkadaşımız Irmak yaptı.

HAK-PAR başkanlık kurulu üyesi ve genel başkan yardımcısı Düzgün KAPLAN da HAK-PAR in genel politikaları ve referandum kararıyla ilgili bir konuşma yaptı.

HAK-PAR’ın Kürt sorununun çözümü için federasyonu kararlıca savunduğunu, gerçek bir laiklik istediğini, Alevi ve diğer dini azınlıkların haklarını savunduğunu, öngörülen anayasal değişikliklerinde ne Kürtler için ne de Türkiye’nin demokratikleşmesi için herhangi bir adimin olmadığından referandumda hayır oyu kullanacaklarını ifade etti Düzgün KAPLAN.

Iran Kurdistan Demokrat Partisi (IKDP) temsilcisi Xisro ABDOLLAHI gecede yaptığı konuşmada dört paçada Kurdistan içen mücadele eden tüm partilerle dayanışma içinde olduklarını, HAK-PAR’in çalışmalarına oldukça değer verdiklerini, Kurdistan bayrağına, ulusal marşına saygı duymayan partilerle dayanışma içinde olmayacaklarını ifade etti.

PAK (Partiya Azadiya Kurdistan) Fransa temsilcisi de gecede hazır bulundu ve dayanışma mesajı iletti.

Sanatçılar Sedat Karakaş, Cihan Xan, Serdar ve Nilüfer Akbal seslendirdikleri türkülerle katılımcıları coşturdular.

Çok sayıda gencin gecede hazır bulunması ve görev alması ise baslı başına bir olumluluktu.

HAK-PAR Fransa dayanışma Komitesi

About Post Author