GÜNCEL

İnsan Hakları Günü kutlu olsun!

İnsan Hakları Günü kutlu olsun!

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 1948 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından kabul edildiği gün olan 10 Aralık, aynı zamanda İnsan hakları günü olarak kutlanmaktadır.

Kürtleri egemenlikleri altında tutan devletler de bu bildirgeye imza koydular. Ancak Kürtler söz konusu olduğunda en temel insan haklarını dahi görmezden geldiler. Sömürgeci barbarlıkta birbirleriyle yarıştılar. Yaşam hakkı ihlalleri, jenoside varan toplu katliamlar, sürgünler, işkenceler, idamlar, yakılan yıkılan köyler, asimilasyon politikaları devam ederken; düşünce, ifade, örgütlenme ve inanç özgürlüğü gibi alanlarında ihlaller rutin politikalara dönüştü.

 

Bu bildirgeye imza atan, “insan haklarına” saygıyı esas alacaklarını vaat eden devletler Kürt halkının varlığını dahi inkâr ettiler, ana dilde eğitimi dahi tanımayıp yasakladılar.

Hayatın her alanını insan hakları ihlalleriyle donatan bu rejimleri, yine bu bildirgeye imza koyan dünyanın “uygar” ülkeleri destekledi. Kendi “milli” çıkarları gereği Kürtlere yönelik gerçekleşen bu insanlık dışı ihlalleri seyretmekle yetindiler, pratikte hiçbir yaptırımı olmayan kınamalarla geçiştirdiler.

Yine Kürt halkının başına bela edilen karanlık örgütler eliyle de sayısız insan hakları ihlalini sömürgeci devletleri hiç de aratmayacak bir yoğunlukta denetimden, sorumluluktan uzak gerçekleştirdiler.

Bugün de bu ihlaller aralıksız olarak devam etmektedir. Bu gün de tüm dünyada insan hakları günü kutlanmaktadır. İnanıyoruz ki insanlığın hep ileriye doğru olan yürüyüşü bir gün gerçekten insan haklarının garanti altına alındığı koşulları yaratacaktır.

O günü yakınlaştırmak için bu günden, insandan, insanın temel haklarından yana mücadeleyi sürdürmek, benzer çabalar içinde olanlarla dayanışma içinde olmak şarttır.

Bu bilinç ve sorumlulukla İnsan Hakları Günü’nü kutluyoruz.

HAK-PAR Basın Bürosu

10 Aralık 2016

 

 

 

About Post Author