GÜNCEL

IRAK GENEL SEÇİMLERİNİN GALİBİ KDP OLDU

IRAK GENEL SEÇİMLERİNİN GALİBİ KDP OLDU

Irak, 10 Ekim 2021 günü ülke genelinde seçim yaparak yeni parlamento üyelerini seçti. Seçime katılma oranı % 41 oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Kürdistan Demokrat Partisi oylarını en çok arttıran parti oldu. Irak Parlamentosu 330 üyeden oluşmaktadır. KDP sorunlu bölgeler diye bilinen Şengal ve Kerkük’te 3, Musul eyaletinden 3 ve Süleymaniye’den de 3 milletvekili çıkararak tek başına girmiş olduğu Irak genel seçimlerinden Irak Parlamentosu’na 32’si kesin, 35 üye göndermeyi başardı. KDP’nin Kürdistan bölgesinin dışındaki bölgelerde Diyala, Bağdat ve Basra’da da oy artışı elde ettiği görüldü. Goran hareketi, YNK ile “Kürdistan Koalisyonu” adı altında seçimlere katıldı, ancak bu ittifak oylarının tümü YNK adaylarına gitti ve YNK 17 sandalye kazanırken, GORAN hareketi hiçbir adayını parlamentoya gönderemedi. Bu seçimlerde Goran ağır bir yenilgiye uğradı.

Irak genel seçimleri çerçevesinde Kürdistan bölgesinde oy dağılımı şöyle gerçekleşti:
Erbil’de KDP 11, Yeni Nesil 3, Kürdistan Koalisyonu (KYB/Goran) 1 milletekili çıkardı.

Duhok’ta KDP 8, Kürdistan Koalisyonu 1, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) 1,
Süleymaniye’de KDP 3, Kürdistan Koalisyonu 6, Yeni Nesil 5, Yekgirtu 2, Kürdistan İslami Topluluk (Komela) 1,
Kerkük’te KDP 2, Kürdistan Koalisyonu 3, Yeni Nesil 1, Türkmen Cephesi 1, Fetih Koalisyonu 1, Ninova’da KDP 9, Kürdistan Koalisyonu 1, Diyala’da KDP 1 (netleşmedi), Kürdistan Koalisyonu 1 miletvekili çıkardı.

Kuşkusuz ki bu seçimlerde en çok merak edilen sonuçlar Kerkük bölgesinden beklenen sonuçlardı. Kerkük’te sandalye dağılımı da şöyle gerçekleşti:

Kerkük 1’inci bölgede KDP 1, Kürdistan Koalisyonu 2 ve bağımsızlardan 2 milletvekili kazanırken, Kerkük 2’inci bölgede Türkmen Cephesi 2, KDP 1, Kürdistan Koalisyonu 1 milletvekili çıkardı.
Kerkük 3’üncü bölgede de Halbusi liderliğindeki Tekaddum 1, Arap Koalisyonu 1, Arap Cephesi 1 milletvekili çıkardı.

Bu seçimlerde KDP’ye 16 Türkmen kuruluş da destek verdi ancak aday sunmadı. Irak Türkmen Cephesi ise tek başına seçimlere giderek Kürdistan bölgesinden ancak 1 sandalye alabildi.

Irak’ta Arap ve Kürdlerden sonra üçüncü büyük etnik grup olan ve Sünni ve Şii inancına sahip Türkmenlerin çoğu; Telafer, Musul, Erbil, Altun Köprü, Kerkük, Tuzhurmatu, Kifri ve Hanekin bölgelerinde ikamet etmektedir.

Türkmenler, aralarında tartışmalı bölgelerin de bulunduğu Irak genelinde ise, Irak Türkmen Cephesi’den 3, Türkmen bloğundan da 5 olmak üzere toplam 8 sandalye kazandı.

Irak seçimlerinde Şii cephesi ise, Benisadır etrafında tolanarak toplam 73 sandalye kazandılar. Milis grupları temsilen seçime giren Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu, oylarının yüzde 70’ini kaybederek büyük bir hezimet yaşadı. Maliki etrafında kümelenmiş olan gruplar 37, Teqedum Partisi 31, Azim Partisi 20, Bağımsız Irak Bloku 20, Haşdi Şaabi’nin de içinde yer aldığı Fetih Partisi 14, İmtidat Partisi 9, İşraqat 6, Haydar Abadi Cephesi 4 ve Tasmin Grubu’da 3 sandalye kazanmış oldu. Irak İslam Partisi, El Hal Partisi, Goran Hareketi ve Osama Necayifi gurupları ise ağır yenilgi alarak Irak Parlamentosu’na üye gönderemediler.

Kürdistan Demokrat Partisi yıllardır yürüttüğü istikrarlı ve demokratik hoşgörüye dayalı yurtsever politikasının önemli bir ödülü olarak Irak seçimlerinden aldığı bu başarı tüm Kürdistan halkı bakımından da son derece değerlidir. KDP gelinen noktada tüm Irak halklarının takdirini de toplamış görünüyor. Sayın Mesut Barzani liderliğindeki KDP milliyetçi ve demokrat yapısı ile bir yandan Irak’taki demokratikleşmede önemli bir rol oynarken diğer yandan da bağımsız bir Kürdistan oluşumu için kararlı ve istikrarlı adımlar atmaktadır. KDP’nin Kürd milleti adına yürüttüğü uluslararası diplomasi ve bölgesel güçlerle sürdürdüğü müzakereler ise, takdir toplamaktadır.

Yeni Irak merkezi parlamentosundan yine bir koalisyon hükümeti çıkacağı anlaşılmaktadır. Toplam 63 sandalyeye sahip olan Kürdlerin birlik içinde davranacakları umudu hakim. Bu durumda Kürdler Irak genelinde ikinci büyük parlamenter gruba sahip olmuş durumdadır. Bu bakımdan Kürdlerin bu avantajı doğru değerlendirmesi gerekmektedir. Bu tarihi fırsatı Kürd milletinin yararına ve Kürdistan’daki toplumsal kalkınmanın hizmetine sunmak için Kürdlerin eli şimdi daha güçlü duruma gelmiştir.

Irak seçimlerinden üstün başarı ile çıkmış olan KDP’yi kutlarız. YNK ve Yekgirtu’nun da adaylarını tebrik ederiz. Umarız ve dileriz ki, Irak’ın yeni parlamentosu başta 140. Madde olmak üzere, Şengal ve diğer yerlerdeki işgale son verecek kararlı adımlar atar. Kerkük ve diğer “tartışmalı” bölgeleri de esas statülerine kavuşturarak Irak’ taki etnik ve ulusal sorunlara demokratik çözümler getirmeyi başarır. Irak parlamentosu ülkedeki terörist faaliyetlere son vermeli, terörle mücadelede ciddi önlemler geliştirmelidir. Yeni hükümet güçlü bir temsil kabiliyetine sahip olmalı ve başta  İran devleti olmak üzere bölgedeki tüm askeri ve militarist güçleri, silahlı terörist grupları etkisiz hale getirmelidir. Yeni kurulacak merkezi hükümet, demokratik ve özgür Irak’ı inşa etmek için gerekeni yapmalıdır.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author