GÜNCEL

ALDATILANI ALDATMAK

Aziz YAĞAN

Kimi Kürd siyasileri bir zamanlar Bekaa, Kandil ya da Roma’ya giderken, günümüz koşullarında yeni popüler rota Edirne cezaevi görünüyor.

Kürd partisi temsilcileri ziyaret ettikleri Edirne Cezaevi’nde kendilerine söylenen şu cümleleri de topluma iletti: ‘Türkiye’yi sadece Türklere bırakmayız, bizim de Türkiyemizdir.’

PKK, Kürdleri değil Kürdistan’ı özgürleştirme vaadinde bulundu. İllegal ve legal alanı birbirinden ayırt edilemeyen bu çizginin bu vaadine kapılan kimi Kürdler canını ve elindekini kaybetmeye devam etti; binlerce yıldır yaşadığı coğrafyasını ilk kez kitleselce ve geri dönme olasılığı olmamak üzere terk etti.

Öcalan, PKK ve bu ikisini iradesi olarak görenler özgürleştirme adı altında toplumu aldattı. Sonra uzunca bir dönem sessiz, iradesiz ve kımıltısız kalmış bir başka kesim ‘PKK sizi aldatıyor, onlar Kürd değil, gerçek Kürd biziz!’ dedi. Sonra bunu diyenler, aldatanları Kürd gücü görerek ve göstererek aldatan dedikleriyle temas kurarak, ittifaklar sağlayarak, destek ziyaret ve açıklamaları yaparak toplumu bu kez de kendileri aldattı.

Kısacası toplum, ‘aldatanlardan kurtaracağız’ diyenler tarafından da aldatıldı. Ve ikinci aldatma da toplumun beklenti içinde olan kesimleri için travmatikti.

Böylece, toplum ‘aldatanlar ve aldatıyorlar’ diyenlerin çifte kuşatması altında kaldı. 

Aldatanlardan kurtaracak olanlardan bazılarının da aldatanları aldatmaması yani toplumu aldatması süreci devam ediyor.

Aldatanlardan uzak durabilmişler, ‘sizi aldatıyorlar’ diyerek toplumu aldatanlardan da uzak durmazsa, her iki kesim tarafından aldatılmaya devam edecektir.

Coğrafyasında yaşayan Kürd artık aldatılmayacağını gösterebilmeli, toplumunun ve coğrafyasının gerçek gündemine dönebilmelidir.

Toplumu aldatanlar ve sizi aldatıyorlar deyip toplumu bir de kendisi aldatanlar, yani coğrafyamızın dışında yaşayan Kürdlere hitap edenler gerçekten de Türkiye’yi sadece Türklere bırakmamalılar; demokratikleşme, anadili ve kültürel hakları için Türk toplumunu ikna etmeliler.

Aldatılanı yani toplumunu hiç aldatmamış olanlar da var ve eğer bu yaşantıyı değiştirmek isterlerse onların yapacak çok işi var!

***Konuk Yazarlar bölümünde ifade edilen görüşler hakpar.org.tr’nin politikalarından bağımsız, yazarın kendisini bağlamaktadır***

About Post Author