GÜNCEL

KADINLARIN HAKLI KAZANIMLARINA DARBE

İstanbul’da 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açıldığı için İstanbul Sözleşmesi olarak anılan, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülke olan Türkiye, bir gece yarısı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle imzasını geri çektiğini açıkladı.

Öncelikle hukukçuların belirttiği üzere; Anayasanın 90. Maddesi uyarınca, yasayla onaylanarak yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çıkılamaz, dolayısıyla halen yürürlüktedir.

Diğer taraftan, kadına yönelik şiddetin hiçbir dönemde olmadığı kadar arttığı, her gün 3 kadının öldürüldüğü ülkede, bu cinayetleri önlemek için çaba harcanması gerekirken hükümetin, kadınların korumasız bırakılmasına, katillerin, tacizci ve tecavüzcülerin cesaretlendirilmesine yönelik bu uygulamasını kabul etmiyoruz.
Bu işlem, bugüne kadar kadınların mücadele ederek kazandıkları haklarına darbedir.

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerini yerine getirmekten sorumlu olan iktidar, bunu yapmayarak ve imzasını çekerek, kadına yönelik her türlü şiddettin direkt sorumlusu olacaktır.

Bu nedenle, zaten yasal olarak geçerliliği bulunmayan kararname geri çekilerek, İstanbul Sözleşmesi’ne uygun yasal düzenlemeler bir an önce yerine getirilmelidir.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author