GÜNCEL

MARAŞ KATLİAMI BİR TEDİPLEŞTİRME GİRİŞİMİDİR

Aradan yıllar geçse de Maraş’taki tüyler ürperten katliam hala belleklerdedir. 19-26 Aralık 1978 tarihinde Türkiye yakın tarihinin en karanlık, kanlı ve yüz kızartıcı olaylarından birine; Maraş Katliamı’na sahne oldu.

Türkiye’de, derin/karanlık güçler eliyle sahneye konan senaryo gereği, faşist askeri darbe koşullarını olgunlaştırmak amacıyla, faşist güruh Kürd Alevilerin yaşadığı mahallelere saldırtıldı. Özünde bu bir tedipleştirme hareketiydi.

Bu katliamda 114 kişi yaşamını yitirdi. Yüzlerce insan yaralandı. Çok sayıda ev ve iş yeri tahrip edildi. Benzer olaylar başka illere de taşındı.

Aradan iki yıl geçtikten sonra bu kez 12 Eylül 1980 de bütün bu olayların planlayıcısı olan generaller, Kenan Evren ve arkadaşları yönetime el koyunca ülke yıllarca sürecek bir faşizmin karanlığına gömüldü. Hak arama özgürlüğü ve hukuk rafa kaldırıldı. Maraş Katliamı faşist generallerin darbe yapması için iyi bir fırsat olmuştu. Kuşkusuz ki bu katliam bu amaçlarla daha önceden planlanmıştı

Maraş Katliamı ile ilgili yürütülen dava ise hukuksuzluğun başyapıtlarından biri olarak arşivlere kaldırıldı. Yapılan göstermelik yargılamalar 23 yıl sürdü ancak bu katliamın gerçek sorumlularına hiç ulaşılamadı.

Bu katliamın üzerinden 42 yıl geçti. Katliamın gerçek sorumluları saklandı, ortaya çıkarılmak istenmedi. Gelen geçen tüm hükümetler bu katliamın üzerindeki karanlık örtüyü kaldırmaya ya cesaret edemedi ya da işlerine gelmedi. Bu nedenle diyoruz ki, Maraş Katliamı bu toplumun kanayan yaralarından biridir. Maraş Katliamı’nın unutulması ve yaşanmamış gibi kabul edilmesi bu ülke vicdanının bu çirkin plan karşısında suskun kalması maküs bir talihtir.

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR olarak, bu insanlık dışı katliamı unutmayacak ve unutturmayacağız. Maraş Katliamı’ nı unutmanın, yeni katliamlara fırsat vermek, cesaret vermek olacağını biliyoruz.

Maraş’ ta gerçekleştirilen Kürd-Alevi katliamında yaşamını yitirmiş insanları rahmetle anıyoruz. Bu karanlık eylemi tertipleyenleri, aydınlatmayanları, olayı azmettirenleri ve unutturmaya çalışanları da kınıyoruz.

20.12.2020

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author