GÜNCEL

HAK-PAR’LI KADINLAR MERSİN’DE BULUŞTU

“Özgürlük ve eşitlik mücadelesini birlikte vermek zorundayız!”

Hak Ve Özgürlükler Partisi Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek çalışma, Mersin Eylül Otel’de başladı.

Parti tüzüğü, programı, Kürd sorununa federal çözüm önerisi başta olmak üzere, HAK-PAR’ın temel politikaları ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği içinde kadının siyasetteki yeri, karar süreçlerindeki etkileri ve bu alanlarda yeteri kadar yer alamamalarının nedenleri gibi konular, 26-27-28 Ekim tarihlerinde ele alınacak.

Diyarbakır, Ankara, İstanbul, İzmir, Antep, Van, Adana, Mersin’den gelen HAK-PAR’lı kadın temsilcilerin katıldığı çalışmanın ilk toplantısı, 25 Ekim 2015 tarihinde Mersin’e gelirken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden HAK-PAR Genel Başkanlarından Fehmi Demir şahsında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını HAK-PAR Kadın Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sultan Söylemez, Kürdçe olarak yaptı.

Söylemez özetle şunları ifade etti; “Erkek egemen küresel sistem içinde yaşıyoruz. İnsan nüfusunun yarısını oluşturan Kadın, bu egemenlik sistemi içinde geliştirilen çok karmaşık baskı mekanizmaları tarafından ikincil duruma itilmiştir.

Ülkemizde de Kadın ulusal, sınıfsal ve cinsel baskının direk muhatabıdır. Doğal olarak Mücadelemiz de hem ulusal baskıya, hem de sınıfsal ve cinsel baskıya karşı olmak zorundadır.

Bir yandan toplumun gerici geleneklerinin, kültürünün kadın aleyhine var olan, kadını mal haline getiren anlayışıyla mücadele etmek, diğer yandan kapitalist sömürü mekanizması içinde emeğimizin değersizleştirilmesine baş kaldırmak ve ulus olarak, Kürt olarak dilimizin, kültürümüzün, tarihimizin yok edilmesine, kendi kendimizi yönetme hakkımızın gasp edilmesine karşı direnmek zorundayız.

Özgürlük ve eşitlik mücadelesini birlikte vermek zorundayız.

HAK-PAR Kadının da özgürlük ve eşitlik mücadelesini programlaştıran, barışçıl demokratik mücadeleyi esas alan bir partidir.

HAK-PAR eşitlik temelinde federal özüm önerisiyle Kürd sorununun barışçıl demokratik çözümünü önererek ulusal baskıyı ortadan kaldırmayı hedeflemekte, yine kadın sorununun tam eşitlik temelinde çözümünü önermektedir.

Bu 3 günlük çalışma ile bir yandan gündemimizde ki konuları tartışacak, bir yandan da HAK-PAR da, siyasette daha etkin rol alma konusunda yapabileceklerimizi ele alacağız.”


HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author