GÜNCEL

“Öğrenci Andı” tek tipçi, ırkçı, çağdışı zihniyetin ürünüdür

Türklerin ve Kürtlerin yanı sıra onlarca farklı etnik azınlığın bir arda yaşadığı Türkiye’de zorla, asimilasyonla tek ulus yaratma politikasının bir yansıması olan ve 80 yıl boyunca okullarda zorunlu hale getirilen ırkçı “and ”ın okutulması yeniden gündemde. 

Danıştay 8. Dairesi, oy çokluğu ile ilköğretim okullarında uygulanan “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Irkçı sloganlardan oluşan “Öğrenci andı” nın yeniden okullarda okutulmasının yolu açıldı. 


1933 yılından birkaç değişiklikle 2013 tarihine kadar zorla okutulan bu ırkçı and, AKP tarafından “demokratikleşme paketi” ile kaldırılmıştı.


“Türküm” “ile başlayan ve “ Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle biten, her sabah okullarda okutulması zorunlu hale getirilen “and” 1932 yılında Milli Eğitim Bakanı olan “Rodoslu” Reşit Galip’in eseri… 


Reşit Galip Hitler ve Musolini’nin de esinlendiği kafatasçı, ırkçı bir ittihatçıydı.

Hukukçu değildi; ancak Şeyh Sait ve arkadaşlarını astıran İstiklal Mahkemesi’nin de üyelerinden biriydi.


Akla, vicdana ve toplumsal gerçeğe de aykırı, tek tipçi, ırkçı, çağdışı zihniyetin yeniden canlanması işaretlerini yansıtan bu kararla, Yargıtay 8. Dairesi üyeleri Anayasayı, yasaları da ihlal ederek, kedilerini yürütmenin yerine koymuş, yerindelik denetimi yapmıştır.


Ulusalcı, Kemalist, ırkçı, Kürt karşıtı, faşizan kesimlerin hararetle desteklediği ve okullarda yeniden, zorla okutulması için çabaladıkları “Öğrenci andı” gibi bir utançla kazanılacak bir şey yoktur.


Hak Ve Özgürlükler Partisi Irkçı “öğrenci andı”nın yeniden okullarda okutulması için başlatılan girişimleri kınamakta ve protesto etmektedir 20.10.2018


Hak Ve Özgürlükler Partisi 
HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author