GÜNCEL

HAK-PAR:Kürdistan dünya barışının kilididir

“1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun.

Kürdistan dünya barışının kilididir.”

Nazi Almanya’sının 1 Eylül 1939 tarihinde Polonya’ya saldırarak başlattığı   2.Dünya Savaşı üzerinden 79 yıl geçti.

5 yıl süren ve yaklaşık 60 milyon insanın öldüğü, milyonlarcasının sakat kaldığı bu topyekûn savaşta pek çok kent de yerle bir oldu.

İnsanlığın yaşadığı bu büyük yıkımın yeniden tekrarlanmaması, dünyada barışın hâkim olması için gösterilen çabalar ne yazık ki sonuç vermedi.

En az 1.ve 2. dünya savaşları kadar ağır sonuçlar üreten soğuk savaş dönemi ve bugün de var olan, dünya savaşları kadar dramatik sonuçlar üreten bölgesel çatışmalar aralıksız devam etti.

“Dünya barışı” bir yana eşi benzeri görülmemiş büyüklükte silahlanma yarışı dünyayı tam da nükleer bir kıyametin eşiğine getirdi.

Bu gün nükleer, biyolojik, kimyasal kitle imha silahları tüm dünyayı onlarca kez yok edecek boyutta.

Yenilerinin üretimi de hız kesmiş değil.

Emperyalist ülkelerin, dev şirketlerin dünyanın kaynaklarını ele geçirme, sömürme mücadelesi bazen fiili savaşlar, işgaller ile bazen etnik, dinsel,mezhepsel çatışmaların körüklenmesi ile insanlığa barışı da huzuru da haram etmiş durumda.

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip Ortadoğu’da da bu emperyalist paylaşım mücadelesinin ürettiği sürekli savaş, çatışma, yıkım hali devam etmektedir.

1.Dünya Savaşı sonrası Ortadoğu’yu kendi emperyal çıkarlarına göre düzenleyenler

Bölgede yeni devletler ve nüfus alanları oluştururken Kürdistan’ı parçaladı ve Kürt milletini sömürgeci bölge devletlerinin insafına terk etti.

Bu kanlı -kirli statüko ne barış getirdi ne de huzur. Bölgede savaşlar, etnik ve dinsel boğazlaşmalar, iç savaşlar hiç eksik olmadı

Bu gün  Ortadoğu yeniden şekillenirken de, emperyal güçler bölgesel sorunları kendi lehlerine kullanmakta,etnik ve mezhepsel çatışmaları çözüme kavuşturmak yerine körüklemektedirler.

Elbette savaşların öncelikle sorumluları onlardır .

Ancak, Ortadoğu’nun zenginliklerini sömürmek için savaşları, etnik çatışmaları körükleyen  emperyal güçler kadar, sorunlara adil çözümler üretmek yerine emperyalist devletlerle paydaş olmayı seçen yerel sömürgeci güçler de sorumludur. Hatta bu sorumluluk ve vebal çok daha büyüktür.

Bölgemizde sürekli bir savaş haline neden olan sorunlardan biri de Kürt Sorunudur.

Bu sorun Türkiye,İran,Irak ve Suriye başta olmak üzere Tüm Ortadoğu’yu etkilemekte, petrol ve doğal gaz potansiyeli ve stratejik konumu nedeniyle de tüm dünyayı etkileyen bir konuma sahiptir.

Kürdistan dünya barışının kilididir.

Kürt sorunu adil bir çözüme kavuşmadan Ortadoğu’da da dünyada da kalıcı bir barıştan bahsetmek mümkün olmayacaktır

Kürt sorununun adil çözümü ise; her ulus gibi Kürtlerin de kendi kaderlerini özgürce belirleme hakkına saygılı olmaktan geçmektedir.

Barış ancak savaşlara ve çatışmalara kaynaklık eden sorunların ortadan kaldırılması, adil, kalıcı çözümler üretilmesiyle mümkün olacaktır.

1Eylül Dünya Barış günü kutlu olsun.

01.09.2018

HAK-PAR

BASIN BÜROSU

 

About Post Author