GÜNCEL

HAK-PAR: HİROŞİMA ‘da katledilen “insanlık”tı

HAK-PAR: HİROŞİMA ‘da katledilen “insanlık”tı

Hiroşima’ya atom bombasının atılmasının üzerinden 74 yıl geçti.

İkinci Dünya Savaşı’nda ABD, 6 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası attı.

Bu saldırıda yaklaşık 140 bin insan bir anda yaşamını yitirdi. Kent harabeye döndü.

Bunu 9 Ağustos’ta Nagazaki kentine atılan atom bombası izledi. Atom bombasının yıkıcı etkileri çok uzun yıllar devam etti. Nesilleri etkiledi.

1.Dünya Savaşı’nda sadece ABD’nin sahip olduğu bu korkunç kitle imha silahına bugün pek çok ülke sahip. Halkı yoksulluk içinde olan bazı ülkeler bile atom bombasına sahip olmak için yarışmakta…

Kendi çıkarları için savaşlar yaratan ve milyonlarca masum insanı, cephelere, ölüme sürükleyen emperyalist gruplar bugün de nükleer silah yarışını sürdürmekte, bir bütün olarak insanlığı felaketlere sürükleyecek politikalarda ısrar etmektedirler.

Bugün insan soyunu defalarca imha edecek kadar nükleer bomba üretilmiştir. Ne yazık ki kitle imha silahlarının üretimi aralıksız devam etmektedir.

Öyle olsa da atom bombası gibi kitle imha silahlarının insanlığa karşı nasıl büyük bir tehdit olduğu bilincini diri tutmak için her yıl anmalar düzenlenmekte, bu çılgınca yarıştan vaz geçilmesi için insanlığın ortak vicdanı harekete geçirilmeye çalışılmaktadır.

Bu çabalar bir gün başarıya ulaşacaktır.

HAK-PAR kitle imha silahlarının yasaklanması için verilen uluslararası mücadeleyi desteklemektedir.

Nükleer silahlar imha edilmeli, kitle imha silahlarının üretimi yasaklanmalı ve insanlığa karşı suç olarak değerlendirilmelidir.

HAK-PAR
Basın Bürosu

 

About Post Author