GÜNCEL

HAK-PAR: Newroz ışığı özgürlük yolunu aydınlatıyor

HAK-PAR: Newroz ışığı özgürlük yolunu aydınlatıyor
2018-03-21 00:08

Aydınlığın karanlığı yendiği, iyiliğin kötülüğü tahttan indirdiği, baharın kışı savdığı, özgürlüğün esarete üstün geldiği bir efsanedir Newroz. .

Newroz Kürt Kawa’nın zulme karşı yaktığı ateşin mazlumların kanını kaynattığı yeni gündür.

Kırlarda, bayırlarda, köylerde, şehirlerde, dağlarda, ovalarda Newroz ateşlerini özgürlüğün meşalesi olarak yükseltelim. Newroz ateşleri halkımızın yüz yıllardır soluksuz bir şekilde sürdürdüğü özgürlük mücadelesinin zafere ulaşmasının işareti olsun.

HAK-PAR bu yıl Newroz’u Ağrı”da açık alanda, halkımızla birlikte coşku ile kutladı.

Dünyadaki bütün onurlu Kürtler Newroz vesilesi ile bir kez daha Kürt halkının ulusal, kolektif haklarına kavuşması ve bu haklarını özgürce kullanabilmesi için demokratik taleplerimizi haykıralım.

Tüm Kürtler, Güney Kürdistan’ın bağımsızlık yolundaki dik duruşunu yürekten desteklemeli, bu duruşa arka çıkmalıdır.
Tüm Kürtler Aferin’deki operasyona karşı çıkmalı, şiddet ve baskılara karşı durmalı, Kürt halkının kendi geleceğini özgürce belirlemesi önündeki engellerin kaldırılması ve bu hakkın tecellisi için barışçıl demokratik süreçlerin başlaması amacı ile, çaba göstermelidir.

HAK-PAR olarak diliyoruz ki Newroz ateşleri Güney Kürdistan’ın bağımsızlığının müjdecisi olsun. Newrozla birlikte Aferin’deki dram sona ersin, Afrin halkı kendi toprağı üzerinde özgür ve demokratik bir yaşam sürsün.

Ortadoğu halkları, Zalim Dehak”ı aratmayan sömürgeci iktidarlar yüzünden barışa, huzura ve özgürlüğe hasrettir. Nevroz; barışa, huzur, demokrasi ve özgürlüğe vesile olsun.

Newroz Kürtlerin ulusal bayramıdır. Doğanın yeniden canlandığı, baharın başladığı gündür Newroz.

Kürtlerin efsanelere sararak günümüze taşıdığı Newroz bayramı, aynı zamanda bir özgürlük bayramıdır, yeniden diriliş ve yaşama yeniden başlamanın, yeni günün, yeni bir yaşamın bayramıdır.

21 Mart kimileri için yeni yıl, kimileri için ise yeniden diriliş ve yeni gün demektir. Ama en önemlisi Newroz artık tüm mazlumların bayramı haline gelmiştir.

Egemenler Newroz’u hep maniple etti, anlamından, ekseninden ve mesajından uzaklaştırdı. Sömürgeciler, Newrozun özgürlüğe olan umudu canlı tutan, mazlumları ve mağdurları zalimlere karşı birleşmeye, dayanışmaya ve mücadeleye çağıran mesajını değiştirmeye, yozlaştırmaya yeltendiler. İçinden Kürdü, özgürlüğü, zulme karşı dayanışmayı çıkarıp sadece bahar bayramına indirgemeye uğraştılar. Newroz”u basit bir “yılbaşı” bayramı olarak lanse ettiler. Oysa ki Newroz direnişin ve mücadelenin bayramıdır, Kürtler bakımından yeniden doğuşun ve yeni bir güne uyanışın bayramıdır.

Bu vesile ile HAK-PAR olarak bir kez daha diyoruz ki, Kürt halkının millet olmaktan kaynaklı, tüm kolektif hakları tanınmalıdır. Kürt ulusunun ulusal demokratik hakları anayasal güvence altına alınmalıdır.

Keza, Kürtçenin resmi dil olmalı ve kamusal alanda özgürce kullanılmalı, tüm eğitim süreçlerinde eğitim ve öğretim dili olmalıdır.

Daha çok özgürlük daha çok demokrasi için Newroz coşkusunun yüceltelim.

Yaşasın Newroz,
Yaşasın özgürlük

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author