GÜNCEL

HALEPÇE KATLİAMI BİR İNSANLIK AYIBIDIR

HALEPÇE KATLİAMI BİR İNSANLIK AYIBIDIR

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ve “Halepçe Katliamı” olarak bilinen olayın üzerinden tam otuz yıl geçti. Dünyanın gözü önünde bir halk soykırım araçları ve kimyasal silahlarla yok edilirken, ne yazık ki başta BM ve BMGK üyesi ülkeler olmak üzere, uluslararası toplum bu katliama sessiz kalmıştır. Daha da önemlisi Halepçe’deki katliam silahları ne yazık ki Avrupa ülkelerinden temin edilmiştir.

 

Kürt karşıtı bölgesel blok, Kürt halkına karşı bir kez daha gaddar ve acımasız yüzünü göstererek Halepçe’de Irkçı Baas rejiminin gerçekleştirdiği ve binlerce masum Kürt insanın kimyasal gazlarla öldürüldüğü bu insanlık dışı vahşete alkış tutmuştur.

Saddam Hüseyin başkanlığındaki Irak ordusuna ait savaş uçakları 16 Mart 1988 günü, 3 gün boyunca Halepçe kentinin de dahil olduğu Germiyan bölgesi adı verilen bölgeyi bombalamış ve binlerce kişiyi öldürmüştür. Güney Kürdistan kenti Halepçe’ye atılan bombalar aynı zamanda soykırım bombalarıydı. Bu soykırım girişiminde, Halepçe Kent merkezine Hardal ve sarin gazları olarak bilinen kimyasal bombalar atıldı. Öldürücü gücü maksimum olan bu gazlar, kısa sürede kentin tamamını sarmış, can havliyle kendini sokaklara atan binlerce insanı zehirlemişti. Halepçe ve çevresinde 3 gün süren bombalamanın ardından kentte 5 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi, on bine yakın kişi ise yaralandı.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) olarak, Halepçe Katliamını bir insanlık ayıbı olarak biliyoruz.

Halepçe katliamına sessiz kalmış olan uluslararası toplumun Kürtler nezdinde güvenirliliği tartışmalı hale gelmiştir. Geçmişten bugüne Kürdistan coğrafyasında yaşanmış olan zulüm ve baskılar karşısında susmuş olan Uluslararası toplum, bu tutumu ile katliamlara adeta davetiye çıkarmıştır.

Dün Dersimde, Zilan’da, Halepçe’de katliamlara seyirci kalmış olan uluslararası toplum bugün de Afrin’e seyirci kalmayı yeğlemektedir.

BM ve BMGK hala Kürtlerin karşı karşıya bulunduğu tehlikeler karşısında suskunluğu korumaktadır. Kürt halkı Ortadoğu’da akıl almaz entrikalara alet edilmekte iken dünya demokratik güçleri de ne yazık ki Kürtleri yalnız bırakmaktadır.

HAK-PAR, Kürt Karşıtı Bölgesel blokun Kürdistan üzerindeki baskı ve engellemelerini nefretle kınar, dünya demokratik kamuoyunu Kürt halkının geleceği için duyarlı olmaya çağırır.

Halepçe katliamı unutulamaz unutturulamaz.

Otuzuncu yıldönümünde Halepçe’de yaşamını yitirmiş olan kişileri saygı ile yad ediyoruz.15.03.2018

Hak ve Özgürlükler Partisi

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author