GÜNCEL

HAK-PAR Elazığ ili, Merkez İlçe 1.Olağan Kongresi yapıldı.

HAK-PAR Elazığ ili, Merkez İlçe 1.Olağan Kongresi yapıldı.

27.08.2017 Pazar günü, saat 13:00 da, İl binasında yapılan kongreye Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ İl Başkanı Sıracettin Sarı, Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman, Karakoçan İlçe başkanı Vedat Gedikoğlu, Diyarbakır Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Geçer,Diyarbakır İl yöneticilerinden BehçetTektekin ve Selahattin Yalçın da katıldılar.
Kongrede divan başkanlığını Behçet Tektekin üyeliklere Faruk Karadağ, ve Vedat gedikoğlu seçildiler.
Kısa bir teşekkür konuşması yapan Divan başkanı Tektekin, kongreyi özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık Saygı duruşuna davet etti.
Kongrede konuşan PM üyesi Sıracettin Sarı partinin temel politikalarını özetledi. Ortadoğu’da meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.
Sarı Güney Kürdistan Bağımsızlık referandumu konusunu da değerlendirdi ve şöyle dedi
“ Irak’ta Kürdistan Federe Bölgesi 25 Eylülde bağımsızlık için referandum yapacak. Güney Kürdistan’da halkımız barışçıl yollarla, kendi kaderi hakkında sözünü söyleyecek. Kendi kaderini kendisi belirleyecek. Bir halkın kendi kaderini özgürce belirlemesi evrensel bir haktır. 1.Dünya savaşının ardından Kürt halkının kaderini belirleyenler, ülkesini parçalayan ve zorla asimile etmeye kalkanlar Kürtlere acıdan başka bir şey sunmadılar. Katliamlarla, sürgünlerle akla gelmedik yol ve yöntemlerle yok etmeye çabaladılar. Halepçe’de olduğu gibi kimyasal silahlarla toplu katliamlar gerçekleştirdiler. Kürtlerin her haklı ve meşru talebini şiddetle bastırdılar, Bir arada barış içinde yaşamak için gerekli olan hiçbir adımı atmaya yanaşmadılar. Kürtlere devletsizliğin acısını çok ağır bedellerle öğretenler yine sömürgeciler oldu.. Bu gün de aynı sömürgeciler eski statüko devam etsin istiyorlar. Ancak ne dünya eski dünyadır ne de Kürtler eski Kürtlerdir.
Şimdi bu şer güçler Kürtlerin bağımsızlık yolunda ilerleyişine karşı duruyor, engellemeye çalışıyor. Bu boş bir çabadır. Kürt halkı bu engellemeleri aşacak, özgürlük yolunda kararlıca yürüyecek olgunluktadır.
Biz HAK-PAR olarak bağımsızlık referandumunu destekliyoruz. Sayın Mesud Barzani başta olmak üzere bağımsızlık yolunda yürüyen herkesi kutluyor dayanışmamızı ifade ediyoruz.”

Daha sonra söz alan Diyarbakır İl başkanı Vasıf Kahraman bir halk ancak örgütlenerek hedefine ulaşabileceğini ifade ederek şöyle dedi;

“ Kürt halkının barışıl demokratik seçeneği olan HAK-PAR Olağanüstü hal koşullarında dahi örgütlenme çalışmalarını sürdürüyor.
Çünkü örgütlenmeden, toplumumuzun her köşesine kök salmadan Kürt sorununun çözümünde etkili bir rol oynanamayacağının bilincindeyiz. Biz Diyarbakır örgütü olarak, Elazığ İl örgütünün de en kısa sürede örgütlülüğünü tamlamasını diliyor, tüm partililere başarılar diliyoruz” dedi.

Kongrede sonunda
İlçe başkanlığına İsmet Çiçek,
İlçe yönetim kurulu üyeliklerine; Hasan Aksoy, Zülküf Gürbüz, Ahmet Sarı, Ali Kaya ve İlçe yönetim kurulu yedek üyeliğine ise faruk Karadağ seçildiler

About Post Author