6 C
Diyarbakır
Cuma, Ocak 27, 2023

ABD Adana Konsolosluğundan Joanna M.Schenke HAK-PAR ile görüştü

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika
ABD Adana Konsolosluğundan Joanna M.Schenke HAK-PAR ile görüştü

ABD Adana Konsolosluğu Siyasi, Ekonomik Ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Joanna M.Schenke HAK-PAR ile Diyarbakır’da görüştü.

14.08.2017 tarihinde Diyarbakır Radison Oteli’nde, saat 13:00 sularında gerçekleşen toplantıya HAK-PAR Genelbaşkanı Refik Karakoç, Genelbaşkan Yardımcısı Abdullah Çelebi ve Diyarbakır İl başkanı Vasıf Kahraman katıldı.

Türkiye, Kürt sorunu ve Ortadoğu’daki gelişmelerin konuşulduğu görüşme sıcak bir sohbet havasında sürdü.

HAK-PAR’ın politikalarını özetleyen Genel Başkan Refik Karakoç, “Biz Kürt halkının barışıl demokratik seçeneğiyiz. Türkiye’nin yapısal sorunlarının başında Kürt sorunu ve Alevi sorununun geldiğini, Kürt sorununun Türkiye’nin tüm problemlerinin temelinde yer aldığını, diğer sorunların da ağırlaştırıcı rolünün olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin içeride demokratikleşememesinin, dışarıda komşularıyla ve müttefikleri ile sürekli sorunlar yaşamasının temel nedeninin Kürt sorununun adil ve demokratik çözümünü gerçekleştirememesi olduğunu anlatan Karakoç. “HAK-PAR Kürt meselesinin barışçıl yollarla, uygar metotlarla, adil bir çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyor, bunun formülünün de federasyon olduğunu programına koyan bir partidir” dedi.

Türkiye’de son yıllarda atılan olumlu adımların ne yazık ki sürdürülmediğini, OHAL sürecinde ise neredeyse tüm olumlu sürecin yeniden geriye sarmaya başladığını örnekleriyle aktaran Karakoç, “bir ulusal sorun olan Kürt meselesinin çözümü bir yana temel insan hakkı olan anadilde eğitimde bile ciddi bir mesafe alınamadı. Biz Kürtçenin temel eğitimden üniversiteye kadar her alanda özgürce kullanılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin bağımsızlık için referandum kararı hakkında görüşlerini ifade eden Refik Karakoç, parti olarak bu kararı sevinçle karşıladıklarını, desteklediklerini ifade ederek başta ABD olmak üzer tüm uluslar arası kamuoyunu Kürdistan Federe Bölgesi’nin kendi kaderini barışçıl bir şekilde belirlemesini desteklemelerini beklediklerini vurguladı.

Ortadoğu ile ilgili HAK-PAR politikalarını da özetleyen Karakoç özellikle Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nde yapılacak bağımsızlık referandumunun tüm Kürtler açısından ifade ettiği öneme dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “1.Dünya savaşının ardından statüsüz bırakılarak, ülkesi parçalanarak açlığa, yoksulluğa, sefalete, soykırım uygulamalarına, asimilasyon politikalarına terk edilen Kürtler artık özgür olmak istiyor. Kendi kaderini özgürce belirlemek istiyor.

100 yıldır sömürülen, talan edilen, sıkça etnik temizlik uygulamalarına maruz bırakılan Kürtlere Dünya’nın borçlu olduğunu düşünüyoruz. Bu borcun ilk taksitini Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin bağımsızlığını tanıyarak ödemelidir. Yine Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin bağımsızlığının Ortadoğu’nun istikrarı ve barışı için de önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Güney Kürdistan rüştünü ispatladı. Sadece Kürtler için değil tüm etnik ve dini grupların huzur ve barış içinde bir arada yaşayacakları bir bölge olduklarını kanıtladılar. Üstelik bunu kanlı etnik ve dinsel çatışmaların olduğu bir süreçte gösterdiler. Uygar dünyaya düşen görev Kürtlerin özgür iradesine, referandum ile kendi kaderi hakkında karar vermesine ve sonuçlarına saygı göstermek olmalıdır.

ABD Adana Konsolosluğundan Joanna M.Schenke’nin HAK-PAR ile görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Cuma, Ocak 27, 2023