GÜNCEL

HAK-PAR Dersim İl Örgütü 1. Olağan Kongresi yapıldı

HAK-PAR Dersim İl Örgütü 1. Olağan Kongresi yapıldı

Kongre geçtiğimiz günlerde Güney Kürdistan”ın Koysencax bölgesinde bombalı saldırı sonucunda şehid düşen PDK-İ mensubu kahraman peşmergelerimiz adına bütün Kürdistan şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşu ile başlandı.

Kongre İl başkanı Gökhan Tarhan”ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Divan Başkanlığına Siracettin Sarı ve katip üyeliklerine Saniye Ataç ve Cemal Burşu seçildi.

Divan başkanı Siracettin Sarı konuşmasına partili dostları selamlayarak başladı.

Konuşmasını Kurmanci, Zazaki ve Türkçe olarak sürdürdü.
Alevi sorununun çözümüne değinen Sircaettin Sarı, Kürt halkı ve Alevi toplumunun kendi inanç ve özgürlüklerini rahatça yaşayabileceği bir ortamın oluşturulması gerektiğini söyledi.

Devletin Kürt halkı ve Alevi toplumuna yönelik uyguladığı baskıcı rejime bir an önce son vermesi gerektiğini ve böylece özgür bir yaşam ortamının hazırlanması gerekliliğini dile getirdi. Parti politikalarına değindi, şiddetin bir an önce son bulmasını, siyasetin legal alanda barışçıl ve diplomatik yollarla sürmesi gerektiğini belirtti.

Ortadoğu”daki gelişmelerden bahsetti ve 21.yüzyılın doğru değerlendirilmesi durumunda Kürt halkının yüzyılı olabileceğini söyledi. Doğru siyaset ve strateji uygulandığı taktirde Kürt halkının temel hak ve özgürlüklerine kavuşacağını dile getirdi.

Konuşmaya Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Özdemir devam etti. Hüseyin Özdemir konuşmasına partilileri selamlayarak başladı. Kürt halkının geçmişten süregelen kurtuluş mücadelesi değindi ve Kürtlerin artık özgür bir biçimde yaşaması temennisinde bulundu. Kürt sorununun ancak uzlaşı ve diyalog yoluyla çözüleceğini dile getirdi ve silahla değil diplomatik yollarla haklarımızı kazanacağımızı belirtti.
Kürt halkının yıllardır Koçgiri”de, Dersim”de, Zilan”da ve daha nice katliamlar gördüğünü, bunların artık son bulması gerektiğini söyledi. Partinin temel politikası olan Federasyon”la ilgili bilgi verdi ve parti politikalarını anlattı.

Diğer bir konuşmacı ise Sayın Kemal Burkay”ın ağabeyi olan Mustafa BURKAY”dı. Mustafa Burkay konuşmasını Kürtçe yaptı ve Kürt dilinin önemine değindi. Kuşaklardır süregelen ve günümüze kadar bir çok baskıya rağmen korunan dilimiz Kürtçe”nin yaşamımızda ne kadar değerli olduğu ve Kürt halkının türkçe değil Kürtçe konuşmasını istedi ve
partimiz HAK-PAR”a başarılar diledi.

Mali Raporu İl başkanı Gökhan Tarhan okudu. Son 1 yıldaki gelir-gider tablosunu açıkladı.

Faaliyet raporunu İl yöneticisi Heval Yılmaz Temel okudu. Son yıllarda partimiz HAK-PAR”ın Dersim İl Örgütünde yürütülen faaliyetlerini açıkladı.
HAK-PAR DERSİM İL GENÇLİK KOMİSYONUNUN faaliyetlerin değindi.

Okunan faaliyet ve Mali raporlar oylamaya sunuldu ve kabul gördü.
Seçimin son maddesine geçildi ve divan olarak Seçim Kuruluna sandıklar devredildi.

 

About Post Author