GÜNCEL

İstanbul’da “Müzakere Süreci” Konulu Söyleşi Yapıldı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İstanbul İl Örgütü; 27 Nisan 2013 tarihinde il binasında “Müzakere Süreci” konulu söyleşi gerçekleştirdi. 

Yazar ve Şair Latif Epözdemir tarafında yapılan söyleşiye HAK-PAR Başkanlık Kurulu Üyesi Nusret Güven, İstanbul İl Başkanı Av. Semra Arcan Gökçen, İl yöneticileri ve partililer katıldı.

Söyleşi; “Türkiye ve Türkler”, PKK ve Kürtler”, “Son siyasal durum” konu başlıklar ile ele aldı.

Epözdemir; Kürtler ve Kürdistan’ın tarihi sürecini ele alarak başladığı söyleşide, Kürtlerin M.Ö. 600 yılından beri bilinen tarihinin olduğunu, yaşadıkları topraklar üzerinde farklı adlarla anıldıklarını, ancak toprağa bağlı dil özelliklerini hiç bırakmadıklarını belirterek;

“Kürt halkı, tarihin derinliklerinden kopup gelen coğrafi, tarihi, dilsel, dinsel ortak ruhi şekillenme bağları ile sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel ne tür kategorik yapılar sergilemiş olurlarsa olsunlar, bu yapılar Kürtlerin ortak bağlarını ifade eder. Ortak yaşamı, ortak vatanı ya da ortak hükümranlık bölgelerini savunma; ortak dil, örf ve adetlere bağlılık, onların istikrarlı bir tarihi kategori olduğunu ortaya koymaktadır.

Kürtler ister aşiret, beylik, emirlik, mirlik, mir-i miranlık, ister bağımsız devletler şeklindeki örgütlenmeleriyle olsun, bir ulus olmayı hedeflemişler ve neticede ulus olmuşlardır. Bu gerçeklikten hareketle Kürt sorunu ulusal bir sorundur. Bir ulusun “ulus” olmaktan kaynaklanan haklarının gasp edilmesi ve bu gaspın son bulması sorunudur. Hal böyle olunca da Kürtlerin bu üniter devletle sorunları vardır. Bu sorunların çözümü de ancak bu üniter yapı yerine adil, eşit ve özgür bir düzenin kurulması ile olanaklıdır” dedi.

Gelinen süreçte, Kürtlerin büyük çoğunluğunun ayrılmak istemediğini, ancak Türklerin büyük çoğunluğunun da Kürtlerin ayrılmak istediğine inandığını belirten Epözdemir; Müzakere süreci TSK ile PKK’nin el sıkışmasıdır. Bununla da PKK’nin silah bırakması hedeflenmektedir. Bu bizim açımızdan önemlidir ve bu süreci destekliyoruz. Ancak bu Kürt sorununu çözme veya bir çözüm süreci değildir.” dedi
Yaklaşık iki saat süren söyleşi soru cevap bölümüyle son buldu.

Hak-Par İstanbul

About Post Author