GÜNCEL

DTK heyeti HAK-PAR’ı Ziyaret Etti

Demokratik Toplum Kongresi adına aralarında Eş Başkanlar Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un da bulunduğu bir heyet 7 Mart 2013 tarihinde HAK-PAR’ı ziyaret etti ve partimizin yetkilileriyle bir görüşme yaptı. Diyarbakır il binasında yapılan görüşmeye HAK-PAR adına Genel Başkan Yardımcılıları Bayram Bozyel ve Hasan Dağtekin’in bulunduğu bir heyet katıldı.

Ziyaret sırasında DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk İmralı süreciyle, Öcalan ve Kandil’le, Güney Kürdistan’daki siyasi partilerle yapılan görüşmelerle ilgili özet bilgi verdi ve buna ilişkin olarak partimizin görüş ve yaklaşımını sordu, bu süreçte diyalog ve dayanışma içinde olmak istediklerini söyledi. Türk, dünyadaki ve bölgedeki değişimin demokratikleşme eğilimlerine hız ve güç kattığını, bunun Türkiye’yi de etkilediğini, Kürtlerin bölgede artık önemli bir aktör olduğunu ve kendilerine güvenmeleri gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Yardımcımız Bayram Bozyel ise özet olarak şu görüşleri dile getirdi: “İmralı görüşmelerinin odağında silahların sumasının olduğu anlaşılıyor. Biz HAK-PAR olarak öteden beri silahların karşılıklı susmasından ve PKK’nin silah bırakmasından yanayız, bu özellikle Kürtler bakımından yararlıdır. Bu nedenle söz konusu süreci destekliyoruz ve fikri planda katkı sunarız. Ancak silahların susması tek başına Kürt sorununun çözümü değildir. Kürt sorunu Kürt halkının temel haklarının tanınmamasından kaynaklanan ulusal bir sorun. Bu haklar tanınmadıkça gerçek bir çözüm ve barış olmaz. Silahları susturma çabalarına destek vereceğiz, ancak Kürt halkının temel taleplerini gündemde tutmaya devam edeceğiz. ”

Bozyel ayrıca şunları ekledi: “Devlet ile el sıkışmayı düşünürken biz Kürt partileri el sıkışmayı niye düşünmeyelim. Zaman zaman görüşebiliriz. Ankara’da Genel başkanımızın da olduğu bir anda ziyarete gelebilirsiniz. Anayasa yapım süreciyle ilgili daha önce yaptığımız çalışmaları devam ettirebiliriz.”

Görüşme, sık sık görüşme temennisiyle son buldu.

 

About Post Author