GÜNCEL

GORAN’dan HAK-PAR’a ziyaret

Goran (Değişim hareketi) lideri Noşirvan Mustafa’nın sözcüsü Hewlêr milletvekili Birzo Mecid ile partinin dışişleri temsilcisi Dr. Süleyman Caferd’en oluşan bir heyet 22.03.2013 tarihinde Diyarbakır’da HAK-PAR’a bir ziyarette bulundu. Goran heyetini HAK-PAR adına Genel Başkan Yardımcıları Bayram Bozyel, Hasan Dağtekin ile PM üyesi Ramazan Moray karşıladı.

 


 

Goran heyetini ağırlamaktan memnun olduklarını dile getiren Bayram Bozyel, Kürt halkının Türkiye, Irak ve Suriye’de içinden geçtiği süreçten söz ederek, savaş ve şiddete sona doğru gelindiğini ve önümüzdeki dönemde Kürt halkının Türkiye’de daha elverişli bir iklime kavuşabileceğini belirtti. Iraklı Kürtlerin Maliki yönetimi karşısında ulusal bir duruş sergilemeleri gerektiğini hatırlatan Bozyel, Suriye’de de suların durulacağını ve Kürtlerin özgürlüklerine kavuşacağı günlerin uzak olmadığını belirtti.

 

GORAN adına Birzo Mecit ise HAK-PAR’la yakın diyalog içinde olmaktan yana olduklarını ifade ettiği konuşmasında Türkiye’de yeni bir süreç başladığını ve bunun Kürtlerin lehine olduğunu dile getirdi. Irak’ta Kürtlerin Bağdat ile ilişkilerinde ortak bir stratejiye sahip olmalarını gerektiğinin altını çizdi.

Yaklaşık bir saat süren görüşme iki parti arasındaki ilişkilerin daha çok güçlendirilmesi temennisi ile son buldu.

About Post Author