Ankara il Örgütü Resim Sergisi Düzenledi

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Ankara İl Örgütü Halepçe katliamının yıldönümünü anma çerçevesinde Yüksel caddesinde resim sergisi düzenledi. Halkın ilgi ile izlediği resim sergisi sırsında il örgütü tarafından hazırlanan Halepçe ile ilgili bildiri partililer tarafından dağıtıldı.

Hak-Par il örgütünce hazırlanan bildiride “ Diktatör Saddam Hüseyin tarafından hak ve özgürlüklerini talep eden Kürtlere 16 Mart 1988 tarihinde yapılan saldırıda sadece Halepçe’de 5.000 Kürt kimyasal silahlarla katledildi. Ağustos ayına kadar devam eden saldırılar yaklaşık 100.000 Kürdün ölümüne, 4.000 köyün yerle bir olmasına neden oldu. Yapılanlar vahşet olmaktan öte bir soykırımdır.

Milyonlarca Kürt bu soykırımdan kurtulmak için ya İran ya da Türkiye sınırına yığılmış, bu durum Kürtler için trajik sonuçlar yaratmıştır. Türkiye bütün dünyanın bildiği kimyasal katliam gerçeğini Saddam rejimine hoş görünmek için gizlemiş, bu yetmezmiş gibi sığınmacı Kürtleri tel örgülerin arasına kapatarak çaresizliğe sürüklemiş ve bir anlamda Irak yönetimiyle suç ortaklığı yapmıştır.
HALEPÇE’Yİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ.” denildi

About Post Author

Scroll to Top