GÜNCEL

HAK-PAR Parti Meclisi Toplandı ! / Meclîsa Partiyê ya HAK-PARê civiya!

9.Kongre Sonrası İlk Parti Meclisi Toplantısı

9.Kongre Sonrası İlk Parti Meclisi ToplantısıBasına Kamuoyuna
HAK-PAR Parti Meclisi toplandı
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ (HAK-PAR) 9. Olağan kongresi ardından ilk parti meclisi toplantısını 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirdi.
Parti meclisi üyelerinin çoğunluğunun katıldığı toplantıda; Kongre ve siyasal değerlendirmenin yanı sıra, çalışma programı ve örgütsel durum değerlendirmesi yapıldı.
Parti meclisi yaptığı değerlendirmeler sonrasında oy birliği ile 14 kişilik başkanlık kurulu üyelerini seçti.
Tüzük ve parti programında Kürt meselesinin çözümün temel alan HAK-PAR, bunun yanı sıra; Alevi sorunu, kadın sorunu özelinde cinsiyet temelli sorunlar, İşçi sorunu, ülkedeki ekonomik krize dönük çözüm önerileri üzerinde duruldu. Türkiye’de yaşayan diğer etnik grupların sorunlarına dönük çalışmalara ağırlık vereceğini, bu noktada bu sorunların çözümüne yönelik her türlü ortak çalışmalarda yer alabileceğinin altı çizildi.
Toplantıda ayrıca HAK-PAR olarak önümüzdeki seçimlere parti olarak katılım sağlamak için yoğun bir çalışma programı üzerinde karar kılındı.
Ayrıca, HAK-PAR Parti meclis bir sonuç bildirisi yayınlayarak “Kürtlerin enerjilerini, toplumsal problemlerin çözümüne yönelik hiçbir somut projeleri bulunmayan Millet İttifakı ile Cumhur ittifakının iktidar çekişmesinde harcamak yerine kendi temel istemleri çerçevesinde siyaset üretmek, örgütlenmek, meşru hak ve özgürlük taleplerini merkeze alıp seferber olmak için harcamaya” çağırdı.

Rusya Ukrayna savaşının da değerlendiren HAK-PAR Parti Meclis sonuç bildirisinde “Emperyalist ülkeler ellerini bölgeden çekmeli, Rusya işgali sonlandırmalı, Ukrayna da Dombas bölgesinin bağımsızlık talebini kabul etmelidir.” Denildi.
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmaya hazırlandığı operasyonun da değerlendirildiği bildiride şu ifadelere yer verildi; “Türkiye, bu kez sınır boyunca 30 kilometrelik alanı işgal etmeyi, burayı “güvenli bölge” haline getirmeyi ve bu alana Türkiye’de bulunan 1milyon Suriyeli Arap mülteciyi yerleştirmeyi planladığını ifade ediyor.
Burada ki PKK/PYD varlığını gerekçe yapan Türkiye’nin asıl hedefinin bölgenin demografik yapısının değiştirilerek Kürtsüzleştirilmesi, Kürtlerin her hangi bir statü sahibi olmalarının engellenmesi olduğu aşikârdır. Türkiye Güney Kürdistan Federe Bölgesine de aynı gerekçelerle askeri operasyonlar gerçekleştiriyor, kalıcı üstlenmelere gidiyor.
Türk devleti hiçbir olumlu sonuç üretmediği defalarca test edilen Kürt karşıtı politikasını terk etmelidir.”
Parti meclisi toplantısı üyelerin dilek ve temennileri ile son buldu. 28/05/2022 Ankara

HAK ve Özgürlükler partisi
HAK-PAR Basın Bürosu

———————————————-

Ji Çapemenî û Ji Raya Giştî re

Meclîsa Partiyê ya HAK-PARê civîya!

Piştî 9emin Kongreya Asayî ya Partiya Maf û Azadîyan (HAK-PAR) roja şemiyê 28.05.2022 li Enqerê yekemîn civîna Meclisa Partiyê hat lidarxistin.

Di civînê de ku piraniya endamên encûmena partiyê amade bûn; li gel kongre û nirxandina siyasî, bernameya xebatê û nirxandina rewşa rêxistinî hate kirin.

Piştî nirxandinên meclîsa partiyê, endamên desteya serokatiyê ya ji 14 kesan pêk tê, bi yekdengî hatin hilbijartin.

HAK-PAR ku di qanûn û bernameya xwe ya partiyê de çareseriya pirsgirêka Kurd esas digire û her wiha; Pirsgirêka Elewiyan, bi taybetî pirsgirêkên zayendî, pirsgirêka jinan, pirsgirêka karkeran û li ser çareseriya krîza aborî ya li welat hate rawestandin. Hat destnîşankirin ku ew ê li ser pirsgirêkên etnîkên din ên li Tirkiyeyê dijîn bixebite û ji bo çareserkirina van pirsgirêkan di vê demê de dikare beşdarî her cure lêkolînên hevpar bibe.

Di civînê de her wiha biryar hat dayîn ku di hilbijartinên pêş de wek HAK-PAR wek partî beşdarî hilbijartinan bibe.

Her wiha Meclisa Partiya HAK-PAR’ê daxuyaniyeke dawî da û wiha got: “Li şûna ku enerjiya Kurdan di şerê desthilatdariyê yê Tifaqa Netewî û Tifaqa Gel de ku ji bo çareseriya pirsgirêkên civakî tu projeyên wan ên şênber nînin, bê xerckirin. Siyaset di çarçoveya daxwazên xwe yên bingehîn de dê bên birêxistkirin û her wiha daxwazên xwe yên rewa yên maf û azadiyên navend  bên seferber kirin.

Di daxuyaniya dawî ya Meclîsa Partiyê ya HAK-PARê de hat gotin ku; şerê Rûsya û Ûkraynayê nirxand û got, “Divê welatên emperyalîst destên xwe ji herêmê vekişînin, Rûsya dawî li dagirkeriyê bîne, Ûkrayna jî daxwaza serxwebûnê ya herêma Dombasê qebûl bike.”

Di daxuyaniyê de wiha hat gotin; “Tirkiye vê carê diyar dike ku ew plan dike ku herêmek bi dirêjahiya 30 kîlometreyan li ser sînor dagir bike, bibe “herêma ewle” û 1 milyon penaberên Ereb ên Sûriyeyê li Tirkiyeyê li vê herêmê bi cih bike.

Eşkere ye ku armanca sereke ya Tirkiyeya ku hebûna PKK/PYDê li vir ji xwe re dike sedem, bi guhertina pêkhateya demografîk de nehêle kurd bibin xwedî statuyek. Tirkiye ji ber heman sedeman li Herêma Federe ya Başûrê Kurdistanê operasyonên leşkerî dimeşîne û ber bi operasyonên mayînde ve diçe.

Divê dewleta Tirk dev ji siyaseta xwe ya li dijî Kurdan berde, ku gelek caran hatiye ceribandin û ti encamek erênî dernexistiye.”

Civîna meclisa partiyê bi daxwaz û daxwazên endaman bi dawî bû. 28.05.2022 Enqere

 

Partiya Maf û Azadiyan
Buroya Çapemeniyê ya HAK-PARê

 

 

About Post Author