GÜNCEL

KENAN KIZIL’I SAYGI İLE ANIYORUZ

KENAN KIZIL’I SAYGI İLE ANIYORUZ

Değerli dostum, partimizin Diyarbakır il örgütü üyesi, Kenan Kızıl’ın ayrılışının dördüncü yılı. Kenan, Diyarbakır Devrimci Halk Kültür Derneği Başkanlığı yapmış, o dönemin gençlik liderlerindendi.

12 Eylül faşist darbesi ile birlikte o da bir çok yoldaşı gibi, Diyarbakır zindanında işkencelere maruz kalarak akıl almaz baskılar gördü. Ancak ne 12 Eylül ne de başka zamanlarda uğradığı onca baskı ve yıldırmaya karşın, mücadeleden yılmadı, geri durmadı.

Kenan Kızıl, onurlu bir mücadele mirası bırakarak aramızdan ayrıldı.

1970’li yıllarda, sömürgeciliğe karşı, özgürlük için yeniden ayağa kalkan Kürt halkının çağdaş, demokratik bir hatta örgütlenmesinde, öncülük yapan kadrolarından biri olan Kenan Kızıl, Özgürlük Yolu hareketinin de sembol isimlerindendi.

Kenan Kızıl, Kürt gençliğinin inkâr edilen, yasaklanan kendi dili, kültürü ve tarihiyle buluşmasında, Kürt halkının özgürlük mücadelesini yürütecek kadroların ulusal bilinçle donatılmasında önemli bir işlevi olan DHKD Diyarbakır şubesinin başkanlığını da yapmıştı.

Kenan Kızıl, 12 Eylül faşist diktatörlüğünün en acımasız baskı ve işkencelerine maruz kalmış, 1979 yılında tutuklanmış, Diyarbakır Cezaevi’nde işkencelere direnerek geçen 8 yıl boyunca özgürlükçü hareketin bayrağını onurla taşımıştı. Sıkıyönetim mahkemesince 15 yıl cezaya çarptırılan Kenan Kızıl, cezaevinden çıktıktan sonra da mücadeleye devam etmiş, legal Kürt partilerinde halkımızın özgürlük mücadelesine katkılarını aralıksız sürdürmüştür.

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin kuruluş çalışmalarında aktif yer almış, bir dönem HAK-PAR Parti Meclisi üyeliği de yapmıştı. Kenan Kızıl, 12.11.2017 tarihinde, Diyarbakır’da, kalp krizi sonucu yaşama veda etti.

Kenan Kızıl, 1954 yılında Silvan’da dünyaya gelmişti. Evli ve 4 çocuk babasıydı. Onu saygı ve rahmetle anıyorum. Toprağı bol olsun, ışıklar içinde yatsın. Ailesinin, sevenlerinin ve Kürt halkının bir kez daha başı sağ olsun.

Latif EPÖZDEMİR
Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı

About Post Author