GÜNCEL

KADIN VE ÇOCUKLARA ŞİDDET BULSUN!

Siirt’te, fiziksel gücünün yetmediği, hem üniforması hem de silahı olan, üstelik “güçlü” devletine sırtını dayamış olan Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından alıkonulup, hayvani dürtülerle bedenine günlerce işkence yapılmasına dayanamayan 18 yaşındaki İ.E. yaşamına son verdi. İnsan bunu tasavvur bile edemezken bu duruma nasıl dayanacaktı ki, çocuk bedeni. Üstelik bu zorba ve katillerin cezasız kaldıklarına çokça tanık olmuştu. Maalesef sırtını devletine dayamış bu eli silahlı zorbaların elini kolunu sallayarak aramızda dolaşmasına onca tanıklık etmişken..
Bu zorbanın cüreti ve pervasızlığının en önemli nedeni elbette devletin Kürdlere uyguladığı baskı, zulüm ve yok sayma politikalarına devam ediyor olmasındandır. Geçmişte faili meçhullerin, yapılan baskı ve zulümlerin, öldürülen Kürd çocuklarına yönelik cinayet ve cinsel istismar davalarının sonuçsuz kalmış olması da bu zorbaları cesaretlendirmiştir.
İ. E. bu travmaya dayanamayıp intihar ederken sessiz kalmamış, başka kadınların bunu yaşamaması için bir mektup bırakarak zorbayı ve yaptıklarını ifşa etmiştir. Kederli ailesi de bu olaya sessiz kalmamış, duyarlı kamuoyunun da desteğiyle fail Musa Orhan tutuklanmıştır.
Ayrıca ülkede her gün en az iki kadın zorba zihniyetin kurbanı olmaktadır. Üstelik birçok kadın cinayeti, mahkemelerin uzaklaştırma, koruma kararlarına rağmen yaşanmaktadır. Yani erkekler tarafından öldürülen her bir kadının faili de, yeterli tedbir ve uygulamaları hayata geçirmeyen iktidardır.
Biz HAK-PAR olarak iktidara sesleniyoruz;
İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekme tartışmalarına bir an önce son verilsin, kadınların korunmasına yönelik 6284 Sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri yerine getirilerek etkin uygulanması için gerekli tedbirler alınmalı,
Kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar faillerinin koruma ve kollanmasından vazgeçilerek bunların toplum içerisinde kadın ve çocuklara birer tehdit unsuru olarak dolaşmalarının önü alınarak gerekli hukuki işlemler yapılmalı,
Fail Musa Orhan, İ.E’nin ölümüne neden olmaktan ayrıca cezalandırılmalıdır.
Sultan Söylemez
HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author