GÜNCEL

TÜRK TELEKOMU KINIYORUZ!

Türk Telekom A.Ş. de “ırkı-ayrıştırıcı” kervanına dahil oldu. Müşteri ilişkileri görevlisi telefonunu kapatmak isteyen ve Türkçe bilmediği için Kürdçe dile getirince görevlinin ırkçı-ayrıştırıcı tepkisi ile karşılaştı. Türk Telekom görevlisi “git önce Türkçe öğren sonra gel. Türkçe öğrenmeden telefonunu kapatmam” deyip Türkçe bilmeyen aboneyi geri çevirmiştir.
Adı bile “Türk” sözcüğü ile başlayan bu kurumun adı geçen çalışanı belli ki algılarının esiri zavallı bir kişidir. Kamusal alana hizmet veren bu iletişim şirketi kendi bünyesinde tercüman bulundurmak gibi meriyette olan bir uygulamayı belli ki saymıyor, ya da sadece Türk olanlara hizmeti makbul görmesi hasebi ile Kürd vatandaşları yok saymaktadır.
Oysa ki, parasını aldığı müşterilerinin milyonlarcası Kürd ve bunların bir kısmı Türkçe de bilmiyor. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Acaba adı geçen görevli abone yaparken de Türkçe bilmeyenleri abone yapmaktan vazgeçiyor mu dur? Elbette ki hayır.
Kuşkusuz ki, Türkçe bilmiyor diye işlemi yapılmayan abone de tüm diğer aboneler gibi bu ülkede yaşıyor olmanın tüm edimlerini yerine getirdiği halde kendini bilmez, densiz bir personelin Kürd aboneye karşı takındığı tutum hoş görülemez, mazeret kabul edilemez.
Bu personel derhal görevden alınmalı ve Kürdlerden özür dilemelidir.
Bu kişi ”ırkçı-ayrıştırıcı” davranışından ötürü yargılanmalı ve eylemine uyan cezaya çarptırılmalıdır.
Türk Telekom şirketi kamuoyuna bir açıklama ile Türkçe bilmeyen abonelerinden özür dilemelidir.
Türk Telekom da dahil tüm kamusal hizmet veren kurumlar gerektiğinde tercüman bulundurmak durumundadır.
Türkçe bilmemek ne suç ne de ayıptır. Türkçe bilmediği için vatandaşları kınayanlar suçlu ve utanmazdır.
Hak ve Özgürlükler Partisi, bu ve buna benzer anlayışların, tutum ve davranışların anayasal suç olduğunu hatırlatır ve idarenin tüm bu davranışlara cevaz vermemesi gerektiğini hatırlatırız. İktidar bu türden ayrıştırıcı davranışları hoş görmemelidir.
HAK-PAR olarak bu türden davranış ve anlayışları şiddetle kınıyoruz.
HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author