GÜNCEL
FacebookXRedditPinterestGoogle+WhatsApp

 

Basına ve Kamuoyuna

 

HAK-PAR Parti Meclisi Sonuç Bildirgesidir.

 

Hak ve Özgüllükler Partisi, Parti Meclisi 10.06.2023-11-06.2023 tarihleri arasında toplandı. Seçim süreci ve sonuçları değerlendirildi, bundan sonra yapılması gereken çalışmalar planlandı. Yapılan değerlendirmeler ve alınan kararlar Kamuoyu ile paylaşılmak üzere aşağıda belirtilmiştir.

1. Bilindiği üzere Türkiye’de 14 Mayıs 2023 tarihinde hem Cumhurbaşkanı, hem de milletvekili seçimi için sandığa gidilmiştir. Milletvekillerinin seçimi tamamlanmış; ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi için 1. Turda %50+1 oy alan aday olmadığı için, 28 Mayıs’ta tekrarlanmıştır.

Bilindiği üzere milletvekili seçimine 36 parti ve bu partiler içerisinde birbirine tezat bazı partilerin oluşturduğu 3 ittifak ve Cumhurbaşkanlığı seçimine 3 aday katılmıştır. Mevcut Cumhurbaşkanlığı sisteminde yetkiler Cumhurbaşkanında toplandığı için milletvekilleri seçiminden çok Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli görülmektedir. Ne yazık ki hem oluşturulan ittifaklar, hem de Türkiye’yi yönetmeye talip olan Cumhurbaşkanı adayları Kürt sorunu, Alevi sorunu gibi önemli toplumsal problemleri görmezlikten gelmiş, çözüm projesi sunmaktan öte Kürt karşıtlığı ve milliyetçilik üzerinde kutuplaştırıcı bir politika izlemişlerdir.

Ayrıca bu ittifakların ülkenin içine düştüğü ekonomik krizden nasıl çıkacağı yönünde de herhangi bir projeleri olmadığından bu ülkenin sorunlarını çözmekten uzak oldukları anlaşılmıştır.

Bu sebeple HAK PAR bu ittifaklara katılmamış, Kürt ve Alevi meselesi başta olmak üzere acil çözüm bekleyen sorunların çözümü için 81 il ve 87 seçim bölgesinde milletvekili seçimine katılmış ve seçim sürecinde Kurdistani parti ve hareketlerin desteğini almıştır.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Kürtleri es geçen ve Türk milliyetçiliği ekseninde ve Kürt karşıtı ırkçı, şöven söylemlerle seçime giren adayları protesto etmiş, boş oy kullanmıştır.
Mayıs ayında yaşanan seçim sürecinde HAK-PAR Kürtlerin seçeneksiz olmadığını oraya koymuştur. Partimiz, gerek yüzyüze/saha çalışmalarında, gerek dijital platformlarda ve gerekse sosyal medya kullanımlarında başarılı çalışmalar yapmıştır.

Ancak yapılan çalışmalar ses getirmekle beraber oya tahvil edilmediği tespit edilmiştir. Bütün olumsuzluklara rağmen partimiz başta Kurdistan’da olmak üzere ülkenin her tarafında görünür olmayı ve kürt halkının talepleri, Alevilerin sorunları başta olmak üzere çözüm bekleyen temel meseleleri dillendirmeyive gündeme getirmeyi başarmıştır.

HAK-PAR seçim sürecinde, Kürt halkının varlığının Anayasal güvenceye kavuşturulması, anadilde eğitim, Türkçenin yanı sıra Kürtçenin de, resmi dil olarak kabul edilmesi, Alevilerin tüm haklarının tanınması ve tüm meşru, demokratik haklarının (insan hakları, toplumsal cinsiyet, laiklik, çevre hakkı vb.) garanti altına alınmasını talep etmiş ve çözüm için federal sistem önermiştir.

2. Partimiz, ortak amaç ve hedeflere sahip olduğumuz parti ve oluşumlarla ortak mücadele etmenin başarıya ulaşmada anahtar rol oynadığının farkındadır. Bu sebeple partimiz, seçim öncesinde Kurdistani parti ve örgütler ile işbirliği çalışmalarına başlamış ve bu partilerin seçim sürecinde partimize destek açıklaması yapmaları/destek vermeleri memnuniyet yaratmıştır. Partimiz, geliştirilen işbirliği ve ittifak çalışmalarının doğru bir karar olduğunu, bu irtifak çalışmalarının sürdürülmesi Kürt halkının çıkarına olduğunu teyit etmiş ve bu çalışmaların genişletilerek sürdürülmesi konusunda görüş birliğine varmıştır.

3. Günümüzde Halkın yönetime katılmasının ve denetim yapabilmesinin en etkili yolu yerel yönetimlerdir. Demokratik ülkelerin çoğunda yerel yönetimlerin, demokratik ve özerk kuruluşlar olduğu aynı zamanda etkin yönetim anlayışına sahip en uygun yönetim kurumları olduğunu kabul edilmektedir. Mahalli idarelerin gerçek idari özerkliği, yerel toplumda yaşayanların hak ve hürriyetlerinin korunması, kamu hizmetlerinin önemli bir kısmının vatandaş yararına mahalli idarelerin sorumluluğu altında yerine getirilmesidir.

Yerel yönetimlerin belirtilen öneminden dolayı partimiz, yerel seçimlerde Kürt halkının kendi yerinde, kendi kendisini yönetmesi, doğal kaynaklarını, kültürünü geliştirerek çağdaş hizmet verme olanaklarını yaratılması için çalışmalara hemen başlanması, yeni ve etkili stratejilerin belirlenmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varmıştır.

4. Partimiz, Kürt halkının taleplerini güçlü ve etkili bir şekilde kamuoyunun gündemine taşımak amacıyla Bilimsel veriler ve Objektif değerlendirmeler ışığında politika ve stratejilerini geliştirmek için akademisyenler ve konu uzmanlarının katılacağı geniş katılımlı çalıştay düzenlenmesinin gerekli olduğu sonucuna varmıştır.

5. Kendi kendisini yenileyemeyen parti/örgütler hantallaşmaya mahkumdur. Bu sebeple genç ve dinamik kadrolara her zaman ihtiyaç vardır. Değişim eğilimleri doğrultusunda Partimizin organlarında ve yapısında ihtiyaca cevap verecek değişimlerin yapılması konusunda görüş birliğine varılmıştır. Büyük hedeflere sahip Partimiz bu hedeflerine ulaşmak için genç ve dinamik kadrolarla örgütlenme çalışmalarını genişletmek ve mevcut örgütlerini güçlendirilerek aktif hale getirilme konusunda görevlendirme yapılmıştır.

6. 24 Temmuz 1923 tarihinde Kürtlerin talepleri dikkate alınmadan Büyük devletlerin kararıyla Kürdistan‘ın dört parçaya bölündüğü Lozan Antlaşmasının üzerinde 100 yıl geçti. Kürtlerin hiçbir zaman tanımadığı ancak Kürtlere felaket getiren bu anlaşma konusunda Kürtlerin itiraz ve taleplerini yüksek sesle dile getireceği “100. yılında Lozan anlaşması” başlıklı etkinlikte partimizin yer alması ve kapsamlı çalışmaların yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.

7- Partimiz, Kürt meselesi ve Alevilerin sorunları başta olmak üzere tüm sorunlara demokratik zeminlerde çözümün bulmak için mücadelesine aralıksız olarak devam etmeye, ülke insanının yaşadığı ekonomik darboğazdan kurtulmanın yollarını aramaya, önümüzdeki yerel seçimlerde liyakatlı kadrolar ile seçimlere hazırlanmaya kararlıdır. 15.06.2023

HAK-PAR Basın Bürosu

============

Çepemenî û Raya Giştî re

 

Daxuyaniya Dawî ya Meclîsa Partiyê – HAKPAR

 

Meclîsa Partiya Maf û Azadî (HAKPAR) di navbera 10.06.2023-11-06.2023 de civiya. Pêvajoya hilbijartinê û encamên wê hatin nirxandin û xebatên ku bên kirin hatin plansazkirin. Nirxandinên hatine kirin û biryarên hatine girtin li jêr hatine rêzkirin da ku bi raya giştî re bên parvekirin.

1. Wek tê zanîn di 14ê Gulana 2023an de hem ji bo hilbijartinên Serokomariyê û hem jî ji bo parlementoyê sindoq hatin danîn. Hilbijartina wekîlan bi dawî bû; lê di 28ê Gulanê de jî dubare bû, ji ber ku di gera yekê ya hilbijartinên serokomariyê de ti berbijêrek ku 50+1 deng bidest nexistibû.

Weke ku tê zanîn 36 partî beşdarî hilbijartinên parlamentoyê bûn, 3 tifaq ji aliyê hin aliyên dijber ên di nava van partiyan de hatin avakirin û 3 namzed jî beşdarî hilbijartinên serokomariyê bûn. Di sîstema niha ya Serokomariyê de ji ber ku desthilatdarî di nav Serokomar de kom bûne, hilbijartina Serokomariyê ji hilbijartina wekîlan girîngtir tê dîtin. Mixabin hem tifaqên ku hatine avakirin û hem jî namzedên serokomariyê yên ku dixwazin Tirkiyê bi rêve bibin, pirsgirêkên civakî yên girîng ên wekî pirsgirêka kurd û elewiyan paşguh kirine û li şûna ku projeyek çareseriyê pêşkêş bikin, li ser dijminatiya kurdan û neteweperestiyê polîtîkayek ava kirine.

Her wiha hat fêmkirin ku ev hevpeymanî ji çareseriya pirsgirêkên vî welatî dûr in, ji ber ku tu projeyên wan ên ji bo derketina ji qeyrana aborî ya ku welat tê de tune ne.

Ji ber vê sedemê HAK PAR tevlî van tifaqan nebû, li 81 parêzgehan û 87 herêman ji bo çareserkirina pirsgirêkên lezgîn bi taybetî pirsgirêka Kurd û Elewî beşdarî hilbijartinên parlementoyê bû û di pêvajoya hilbijartinê de piştgirî ji partî û tevgerên Kurdistanê wergirt.

Di hilbijartinên serokkomariyê de namzetên ku li ser eksena neteweperestiya Tirk û bi gotinên nîjadperest û şovenîst ên li dijî Kurdan ketin hilbijartinê protesto kir û dengên vala derxist.
HAK-PARê di pêvajoya hilbijartina meha Gulanê de eşkere kiribû ku Kurd bê bijarde ne. Partiya me hem di xebatên rû bi rû/qadî de, hem di platformên dîjîtal û hem jî di bikaranîna medyaya civakî de serketî bû.

Lê belê hat tespîtkirin ku her çiqas lêkolînan deng derdixin jî ji sanduqan da heman encam nehat girtin. Li gel hemû neyîniyan, partiya me li hemû welat û bi taybet li Kurdistanê pirsgirêkên bingehîn ên ku divê bên çareserkirin bi taybetî daxwazên gelê Kurd û pirsgirêkên elewiyan anî ziman û derxis pêş.

Di pêvajoya hilbijartinê de HAK-PAR, hebûna gelê kurd bi Destûra Bingehîn, perwerdeya bi zimanê zikmakî, qebûlkirina zimanê kurdî wek zimanê fermî û tirkî, qebûlkirina hemû mafên Elewiyan û hemû mafên wan ên rewa û demokratîk bê garantîkirin. mafên mirovan (mafên mirovan, zayendî, laîktî, mafên hawirdorê, hwd.) .) û ji bo çareseriyê sîstemeke federal pêşniyar kir.

2. Partiya me dizane ku têkoşîna hevpar a bi partî û pêkhateyên ku em bi wan re xwedî armanc û armancên hevpar in, di serketinê de roleke sereke dilîze. Ji bo vê yekê partiya me beriya hilbijartinan dest bi hevkariya partî û rêxistinên Kurdistanî kir û cihê kêfxweşiyê bû ku van partiyan di pêvajoya hilbijartinan de daxuyaniyeke piştgirî/piştgiriyê ji partiya me re dan. Partiya me destnîşan kir ku hevkarî û hewldanên tifaqî yên ku hatine pêşxistin, biryareke rast e, berdewamkirina van xebatan di berjewendiya gelê Kurd de ye û li ser berdewamiya van xebatan bi berfirehkirina wan lihevkirinek pêk hat.

3. Îro ji bo beşdarbûna gel di rêvebirin rêya herî bi bandor rêveberiyên herêmî ne. Li piraniya welatên demokratîk tê qebûlkirin ku rêveberiyên herêmî rêxistinên demokratîk û xweser in û di heman demê de saziyên herî guncaw ên îdarî yên bi têgihiştina rêveberiya bi bandor in. Xweseriya îdarî ya rastîn a rêveberiyên herêmî, parastina maf û azadiyên kesên ku di civaka xwecihî de dijîn û pêkanîna beşeke girîng a xizmetên giştî yên di bin berpirsyariya rêveberiyên herêmî de ji bo berjewendiya welatiyan e.

Ji ber girîngiya ragihandina rêveberiyên herêmî, partiya me gihiştiye wê konsensusê ku divê gelê kurd di hilbijartinên herêmî de di cihê xwe de xwe bi rê ve bibe, demildest xebat bên destpêkirin û stratejiyên nû û bibandor bên diyarkirin ji bo xizmetkirina hemdem.

4. Partiya me destnîşan kir ku pêwîst e bi beşdariya berfireh a akademîsyen û pisporên mijarê komxebatek were organîzekirin da ku siyaset û stratejiyên xwe di bin ronahiya daneyên zanistî û nirxandinên objektîf de pêş bixe da ku daxwazên gelê Kurd bigihîne asta herî jor.

5. Partî/rêxistinên ku nikaribin xwe nû bikin mehkûmî bêhêzbûnê ne. Ji bo vê jî her tim hewcedarî bi kadroyên ciwan û dînamîk heye. Li gorî meylên guhertinan, di organ û pêkhateya Partiya me de guhertin bên kirin. Partiya me ya ku xwedî armancên mezin e, di vî çarçoveyê de ji bo pêkanîna van armancan xebatên xwe yên rêxistinî bi kadroyên ciwan û dînamîk berfireh bike û rêxistinên xwe yên heyî xurt aktîv bike.

6. Di ser peymana Lozanê ya di 24ê Tîrmeha 1923an de, ku bi biryara dewletên mezin, bêyî ku daxwazên kurdan li ber çavan bên girtin 100 sal derbas bûn. Hat destnîşankirin ku partiya me de beşdarî çalakiya bi navê “Peymana Lozanê” bibe û di derbarê vê mijarê de xebatên berfireh bên kirin.

7- Partiya me bi biryar e ku ji bo çareseriya hemû pirsgirêkan bi taybet pirsgirêka Kurd û Elewiyan, li ser bingehên demokratîk têkoşîna xwe bidomîne, ji bo ku gelên welat ji xitimandina aborî rizgar bibin, rêyên çareseriyê bimeşînin û di hilbijartinên herêmî de bi kadroyên jêhatî amadekariya hilbijartinan bikin. 15.06.2023

Buroya Çapemeniyê ya HAK-PARê

 

About Post Author

FacebookXRedditPinterestGoogle+WhatsApp