12 C
Diyarbakır
Cuma, Mart 24, 2023

14 Mayıs Seçimlerinde, Gerçek Bir Seçenek Olarak HAK-PAR

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

14 Mayıs Seçimlerinde, Gerçek Bir Seçenek Olarak HAK-PAR

Türkiye’de 14 Mayıs seçimine katılan tüm partiler içinde, sistemde gerçek ve radikal bir değişim yapma iradesi olan tek parti, Hak ve Özgürlükler Partisidir.

Üniter yapıyı değiştirip, federal bir sistem getirmeyi isteyen tek partidir. Kürtler ve Türklerin gerçek hak eşitliğine dayalı, iki federe devleti esas alan bir federal yapılanma, Türkiye ‘de Kürt sorununu temelde çözmenin yegane yoludur.

Türkiye’nin en temel ve makro sorunu Kürt sorunudur. Kürt sorunu çözülmedikçe, Türkiye’ye ne gerçek manada demokrasi gelir, ne de demokrasinin vazgeçilmezleri olan; düşünce ve örgütlenme özgürlüğü, ne kamu hizmetinde liyakat ne de adalet gelmez. Toplumsal kutuplaşma ve ırkçılığın önü alınmaz. Yolsuzluk da asla bitmez. Devlete şeffaflık uğramaz. İşsizlik bitmez, ülke kaynakları, kalkınma ve refah içinde yaşamaya seferber edilmez. Bu nedenle Kürt sorunu sadece Kürtlerin sorunu değil, aynı zamanda Türkiye’de yaşayan her vatandaşın sorunudur.

HAK-PAR’ın Federasyon önerisi tüm Türkiye vatandaşlarının yararına olan bir öneridir. 783.562 Km kare genişliği ve 90 milyona varan nüfusu ile dünyada, orta büyüklükte bir ülke. Bu büyüklükteki bir ülkenin, tek merkezde yönetilmesi mümkün değildir. Yerinde yönetim ilkesi çağdaş demokrasinin de temel ilkesidir. Tek merkezde, tek adamla yönetim ülkeleri tiranlığa götürüyor. Her türlü yolsuzluk ve hukuksuzluk karanlık dehlizlerde gerçekleşiyor. Tabana yansımamış, yönetilişimselliği esas almamış bir yönetim sistemi, kendi yurttaşına mutluluk getirmez, zulüm getirir. Nitekim Şu anda Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde, can kaybının bu kadar fazla olmasının nedeni, merkezi yönetimin reflekslerinin zaafyetinden kaynaklandı. Bu kadar yıkımın sebebi, hukuksuzluk ve yolsuzluktur. Hayat pahalılığının bu kadar fazla olmasının nedeni, denetlenemeyen ve hesap vermeyen yönetimden kaynaklanıyor. Sokakların ölüm sessizliğine bürünmesi de, demokrasinin büsbütün yok olmasından kaynaklanıyor.

HAK-PAR, bu ölüm sessizliğinden doğan bir çığlıktır. Kürt seçmen için, gerçek bir adres, diğer demokrasi güçleri içinse iyi bir seçenektir. HAK-PAR’ın seçime girmesi Kürt yurtsever aktivistlerine ciddi bir fırsat yaratmıştır. Tüm Kürt parti, dernek, insiyatif ve şahsiyetleri için, alternatif olma olanağı sunmuştur.

HAK-PAR Parti Meclisi, ocak ayında toplanarak, Partinin seçime girme olanağını, Tüm yurtsever Kürt partilerine, STK’larına,İnsiyatiflerine,ve şahsiyetlerine sunma kararı aldı. Tek koşul, Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümüne evet demek ve demokrasiyi geliştirme konusunda irade ortaya koymaktır. Tüm adaylar ortak belirlenecek, seçim bildirgesi ve sloganları ortak hazırlanacak, her katılımcı da kendi özgün görüşlerini de propaganda sürecinde ifade etmekte özgür olacaktır…

Kürtler Türkiye Nüfusunun üçte birini oluşturuyor. Ülkedeki gerçek demokrasi yandaşlarının da desteğini alarak, çoğunluk bile olunabilinir. Kürtler Kayıtsız şartsız hiçbir bloğa payanda olmamalıdır. Demokratik güçlerini kullanarak, Kürt sorunun çözümü için müzakkereci olmalıdırlar. Neden, Ana Dilde Eğitim Hakkı, olmasın? Neden Kürtçe de ikinci bir resmi dil, olmasın.? Bunu başarmak için, demokratik güç birliğine ihtiyaç vardır. Şimdi topu taca atmadan, ama ve fakatlara boğulmadan, halkımızın umudunu gerçeğe dönüştürmek için HAK-PAR’ın seçime katılma olanağını tüm Kürtler için fırsata çevirmenin tam zamanıdır. Biz irade edersek tüm nesneler lehimize harekete geçecektir. 12.03.2023

Av.Abdulmenaf KIRAN

Post expires at 12:21pm on Pazar Mart 12th, 2023

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Cuma, Mart 24, 2023