GÜNCEL

LATİF EPÖZDEMİR

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ GENEL BAŞKANI

LATİF EPÖZDEMİR

Latif Epözdemir, 1956 Siirt, Baykan Minar’da doğdu.

1975 yılında Siirt Öğretmen Okulu “ Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünü bitirdi.
6 yıl öğretmen olarak çalıştı.

1981 yılında öğretmenlik görevinden müstafi durumuna düştü.12 eylülde ceza evine girdi. Ara bir kararla cezaevinden tahliye olur olmaz hakkında tekrar tutuklama kararı çıkınca yurt dışına çıktı.

1984 yılında ülkeye yeniden geldi.

1998 yılına dek firar olarak yaşadı.

Kürt Kültür araştırma Vakfı kurucu üyesidir.

Türkiye Edebiyatçılar Derneği Üyesidir.

Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü üyesidir.

Çok sayıda yayınlanmış Kürtçe ve Türkçe makalesi vardır. Türkçe ve Kürtçe bir çok şiiri çeşitli sanatçılar tarafından bestelenmiştir. MESAM üyesidir.

İstanbul’da yayımlanan ESMER adlı popüler kültür dergisinin iki yıl boyunca ( 2007-2009) sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini yapmıştır.

Ayrıca da bir filmin (BURUKAN / GÖÇ ) de konsept danışmanlığını sürdürmektedir.
1990 da İstanbul’da bölgesel bir radyoda.( Esenler FM, Radyo Umut ) haftada bir “Kültür-Sanat” ( Halkın Dilinden ) programı yapmaya başladı.

Daha sonraları da 5 yıl süre ile aralıksız olarak, kimi bölgesel radyolarda, Sanat ve Edebiyat konularında, canlı performans programlar yaptı. En son program yaptığı radyo satılınca o da, 2 yıl radyo programcılığına ara verdi.

1998 de yeniden başka bir radyoda, Yaşam Radyo da, GÜLİSTAN adlı Türkçe sözlü bir Kürt Edebiyat programı yapmaya başladı.

İki yıl boyunca Özgür radyoda bir edebiyat programı hazırlayıp sundu.

Radyo programlarının yanı sıra bir yıl boyunca (2007-2008 ) DÜZGÜN TV adlı televizyon kanalında HASBİHAL adı ile konuklu bir söyleşi programı hazırlayıp sundu.

Yayın hayatına ilk başladığı günlerde TRT 6 de, haftada bir gün olmak üzere, 13 bölümlük “ GULÊN EDEBİYATÊ” adlı programı hazırlayıp sundu.

2010-2011 yılları arasında TRT 6 te yayınlanan DENGBÊJ adlı programın 26 bölümünde moderatörlük yaptı.

2013-2014 TRT 6 kanalında yayınlanan “BAYÊ FELEKÊ” adlı dizide 20 bölüm oyunculuk

Ulusal ve Uluslararası düzeyde bir çok akademik toplantıya katılarak Kürt Edebiyatı alanında sunumlar yaptı ve plaketler aldı.

Kürtçenin SORANİ ve KURMANCİ lehçelerini iyi derecede, diğer lehçelerini orta derece bilmektedir.

Her yıl İstanbul’da düzenlenen Uluslararası “ŞİİRİSTANBUL” festivalinin organizatörlerindendir.

Yazar ,İsveç’te yayınlanan ROJA NU gazetesi, NUBİHAR Dergisi ve BEDİRXAN Vakfından yazdığı yazılar için başarıya laik görülmüş ve ödüllendirilmiştir.
Ayrıca da, Beyoğlu Belediyesi, Yaşam Radyo, Özgür Radyo, Düzgün TV, İsveç Komkar, Baba Tahir Araştırma Enstitüsü ( Loristan) , Lûr Kültür Merkezi (Süleymanîye) Kadıköy Belediyesi ve Tarih ve Toplum Bilimleri Enstütisünden yaptığı araştırma ve katıldığı etkinlik ve yaptığı programlardan ötürü başarı plaketleri almıştır.

Latif EPÖZDEMİR, 1991 yılından itibaren iki yıl boyunca DGM’lerde bilirkişi ve tercüman olarak görev yaptı.

Aynı yılarda “ Tarihin Şiircesi” adlı şiir kitabı İst.2 nolu DGM tarafından toplatılarak yazara 16 ay ceza verildi. Bu nedenle tekrar firar konumuna düştü. Düşünce suçlarına getirilen kısmi afla cezası ertelendi.

Yazar üç yıldan beri İstanbul Adalet Komisyonuna bağlı olarak “ YEMİNLİ BİLİRKİŞİ” ve “Kürtçe-Türkçe” çevirmenlik de yapmaktadır. Orhan Pamuk ve Cezmi Ersöz’den yaptığı çeviriler sanal medyada yayınlanmış ve ilgi ile karşılanmıştır.

Biri Çeviri, Üçü Kürtçe, üçü de Türkçe 7 kitabı yayınlandı.

YAYINLANMIŞ KİTAPLAR:
1.Dili Yasak Şiirler (Koral / 1991)
2.Dıljan ( Govend / 1994 )
3-Yasak Aşka Şiirler (Kora / 1997 )
4-Gulbahar ( Kora / 1997)
5-Tarihin Şiircesi ( Kora / 1997 )
6-Halepçede Martın Onatlısı (Çeviri Şiirler / Şiiristanbul / 2008 )
7- Dilbeyar ( Veng yayınları 2010)

About Post Author