GÜNCEL

BASINA VE KAMUOYUNA

Uludere Katliamı 3. yılına giriyor

Sorumlular ne zaman hesap verecek?


28 Aralık 2011 Günü Uludere’nin Roboski Köyü’nde, sınır ticareti yapan 35 köylü Türk uçakları tarafından bombalanmış ve 34 kişi yaşamını yitirmişti. Asker ve sivil yetkililer bunların PKK’lı olduğuna dair istihbarat alındığını, bu nedenle bombalandıklarını ileri sürdüler.

 

Oysa söz konusu köy bir korucu köyü idi ve kaçak sınır ticareti biliniyor, yıllardır buna göz yumuluyordu. Bu kez de sınır karakolunun bundan haberi vardı.

Olayın tipik bir provokasyon olduğu, diyalog sürecini ve barışçı çözüm arayışlarını torpillemeye ve aynı zamanda hükümeti köşeye sıkıştırmaya yönelik olduğu daha baştan belliydi. Ama ne yazık ki olay bu güne kadar aydınlatılmadı, sorumlular bulunup kendilerinden hesap sorulmadı. Sözü edilen ve yanlış olduğu anlaşılan istihbaratın kaynağı da bugüne kadar kamuoyuna açıklanmadı.

Oysa kimin yanlış istihbarat verdiği ve kimin, bu insanların sınır ticareti yaptığını bile bile onları acımasızca bombaladığı bilinemeyecek bir şey değil. Aradan iki yıl geçmiş olmasına rağmen bu acımasız katliamın aydınlatılmaması, sorumluların bulunup cezalandırılmaması adalet duygusunu kamu vicdanını yaralıyor. Bu durum, olayın üstünün örtüldüğünü, suçluların korunduğunu, hükümetin de olayın üstüne gitmek istemediğini düşündürüyor.

Hükümeti bir kez daha sorumluluğunun gereğini yapmaya çağırıyoruz. Olay daha fazla gecikmeden aydınlatılmalı. 34 can kim vurduya gitmemeli. Sorumlular bir an önce adaletin önüne çıkarılıp hak ettikleri cezalara çarptırılmalı.

Kemal Burkay

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı

26 Aralık 2013

About Post Author