GÜNCEL

Türk ordusu Batı Kürdistan’dan, Suriye bataklığından çekilmelidir.

Türk ordusu Batı Kürdistan’dan, Suriye bataklığından çekilmelidir.

 Türk ordusu sınıra yakın Cerablus kentine İŞİD’e karşı mücadele gerekçesiyle girdi.

Yıllardır aynı bölge İŞİD’in denetimindeyken her hangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeyen Türkiye’nin bu gün böyle bir askeri harekâta girişmesinin altında yatan neden Kürt karşıtlığı olduğu aşikârdır.

Türkiye’yi Suriye bataklığına sürükleyen yıllardır süren iç savaşı sonlandırma, sınıra yakın bölgelerde yaşayan insanların güvenliğini sağlamak, vahşi, karanlık İŞİD terör örgütü ile mücadele etmek değildir.

 

Bu operasyon uluslararası koalisyonun desteğiyle PYD nin ağırlıklı olarak yer aldığı Demokratik Suriye Güçlerinin “Fırat’ın ötesine geçmesi”, bölgede denetim sağlaması ve bu denetim alanını genişletmesinden duyulan korku nedeniyle gerçekleşmiştir.

İşin özü Türkiye, geçmişte Suriye BAAS rejiminin denetimi altında olan Batı Kürdistan’ın özgürleşmesini istememekte, Kürtlerin kendi bölgelerini yönetme çabalarından rahatsız olmaktadır.

Bölgede egemen olan PYD nin PKK ile ESAD rejimi ile olan ilişkileri de    

İŞİD’in varlığı da sadece bir bahanedir.

Güney sınırları boyunca bir Kürt yapılanması ihtimali Türk devletinin, yönetici elitin uykularını kaçırmaktadır.

Bunu engellemek için ellerinden geleni yaptılar bu gün de askeri harekatla bu tutumlarını sürdürmektedirler.

Türkiye bölgede statükonun bozulmasından, sırf Kürtlere özgürleşebilir diye kaygı duymakta, Kürtlerin kendi kendilerini yönetme hakkını “ulusal güvenliği için tehdit “olarak algılamaktadır.

Kürtlerin kendi topraklarını yönetmesi yerine İŞİD veya kanlı BAAS rejimini tercih etmektedir.

Doğru siyaset şudur;

Türkiye hem kendi içindeki Kürt sorununu adil ve demokratik bir tarzda çözmeye çabalamalı, hem de sınırları dışındaki Kürtleri ulusal güvenlik tehdidi olarak algılamaktan vazgeçmelidir.

Çok uluslu ve farklı inançtan kesimlerin yaşadığı Suriye de huzur ve barış isteniyorsa bunun ancak Suriye’nin federal tarzda yapılanması ile mümkün olacağı görülmeli, Türkiye Suriye’ye yönelik siyasetini bu gerçeklik üzerine oturtmalıdır.

HAK-PAR bu askeri operasyonun derhal sonlandırılmasını, Türk ordusunun Batı Kürdistan’dan, Suriye bataklığından çekilmesini talep etmektedir.

24.08.2016

HAK-PAR Basın Bürosu

 

About Post Author