BOMBALAR ÇOĞALTILMAZSA SEVİNÇLER ÇOĞALABİLİR

BOMBALAR ÇOĞALTILMAZSA SEVİNÇLER ÇOĞALABİLİR

 

Yurtsever demokratik düşüncelerin köklü bir geleneğe sahip olduğu Botan bölgesinde bombalar, yıkımlar yakmalar fütursuzca devam ediyor. Kazananı olmayacak bu kirli savaş bölgeyi yangın yerine çevirdi. Halk yurtsever duygularının bedelini pahalıya ödemek zorunda bırakıldı. Bölge halkı, ata yadigârı topraklardan göç ettirilmek zorunda bırakıldı. Bölge hayalet kentlere çevrildi, yaşam hakkı adeta yok edildi.

 

Oysaki bombalar ve hendekler çoğaltılmazsa sevinçler çoğalabilirdi.

 

Bu yangın en başta sebep olanların başını yakacak. Bu halk tüm bunları hak etmiyor.

 

Koca bir tarihin yazılı olduğu, Bedirhanilerin ve Paşazadelerin diyarı Botan alev alev. Bu yangının kimseye bir yararı yok, tersine herkese oldukça büyük bir zararı var. Bu inatlaşma daha ne kadar sürecek. Bir yandan devletin bombaları, imhacı inadı; diğer yandan hendekler, barikatlar, sokak savaşları. Bölge yaşanmaz durumda. Sokağa çıkma yasakları, sıkıyönetimler, askeri operasyonlar, ellerine Kalaşnikov tutturulmuş on beş-on altı yaşında gençlerin sokak savaşı daha ne kadar sürecek.?

 

HAK-PAR olarak bir kez daha diyoruz ki, Devlet aklını ve algısını değiştirmeli, imhaca ve katliam boyutunda seyreden politikalarından vazgeçmelidir. Kürt sorunu poligonların içinde asla bir çözüme kavuşamaz. Topla tüfekle, hendekle, barikatla, kan ve gözyaşı ile bir yere varılamaz. Bu yöntemle elde edilecek bir “özyönetim” bile Kürt sorunun gerçek çözümü olamaz. Kürt sorunu ancak eşitlik temelinde demokratik-federal bir yapı ile çözüme kavuşabilir. Bunun için bile savaşa, kana ve baruta gerek yok. Ülkenin tarihsel değerlerini yakmak, yıkmak, tahrip etmek, bölgeyi kan gölüne çevirmek nafile. Bu siyasetlerden vazgeçilmeli ve hayatın normale dönmesi için derhal ateş kesilmeli ve müzakerelere başlanmalıdır.

 

HAK-PAR olarak taraflara çağrımızı yineliyoruz: Devlet hukuktan ayrılmamalı, sivilleri korumaya yönelik önlemler geliştirmeli, halkın yaşam hakkına saygılı davranmalı ve yaşam haklarını sınırlandırmamalıdır. Askeri ve savaşçı-yok edici siyasetler çözüm getirmez, sorunu çözemez, tersine daha da derinleştirir. Bu nedenle diyoruz ki, PKK-YDG/H de, koşulsuz olarak şiddetten ve silahlı mücadeleden vazgeçmeli, imha ve katliam politikalarına daha fazla çanak tutmamalı, siyasetini yeniden gözden geçirerek barışçı mücadele yöntemlerine dönmelidir.

 

HAK-PAR halkımızın başta yaşam hakkı olmak üzere tüm demokratik ve insanı haklarını özgürce kullanabilmesi için, bölgede huzur ve güvenlik için tarafları şiddet uygulamaktan vazgeçmeye çağırmaktadır. Ülke çocukları daha çok kurban edilmesin, bölgenin tarihsel değerleri daha çok yok edilmesin, barış ve huzur ortamı içinde sorunlar tartışılsın ve barışçıl yöntemlere geri dönülsün.

 

Daha çok ana yüreği yanmasın, ocaklar sönmesin, siyaset ve hayat normale dönsün.


Bölge iki şiddetin arasında ziyan olmaktadır. Şiddet çözüm değil. Şiddetten vazgeçilsin.

 

Ateşi durdurun, yangını söndürün, daha fazla can yanmasın, analar ağlamasın.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR
Basın Bürosu

About Post Author

Scroll to Top