TAHİR ELÇİNİN GÖZALTINA ALINMASI KABUL EDİLEMEZ

TAHİR ELÇİNİN GÖZALTINA ALINMASI KABUL EDİLEMEZ

 

Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi, katıldığı bir televizyon programında “PKK terör örgütü değildir” dediği için polisler tarafından gözaltına alındı. Hükümetin hukuksuz uygulamaları bu kez de bir hukukçuyu vurdu. Baro başkanı Sayın Elçinin gözaltına alınması kabul edilemez, bu hukuksuz uygulamaya derhal son verilmelidir. Bu uygulama Sayın Elçinin şahsında düşünce özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir.

 

Her keresinde düşünce özgürlüğünden, hak ve hukuktan dem vuran iktidar bu uygulaması ile ciddiyet ve samimiyetine gölge düşürmüştür. Varto’da, Cizre’de, Silvan’da ve bölgenin birçok yerinde sözüm ona “terörle “mücadele adı altında halka akıldışı eziyetler yapılmış, insan onuru ile bağdaşmayan davranışlar sergilenmiş olduğu halde hükümet bu güvenlik güçleri mensuplarına karşı sert tutum almamış ve gerekeni yapmamıştır. Bu açıktan insan haklarının ihlali ve hukukun ayaklar altına alındığının göstergesidir. Bu durum iktidarın “güvenlikçi politikalardan” medet umduğunu göstermektedir.

 

 

Bu gün bölgede ve ülkenin hemen her yerinde Tahir Elçi ile aynı düşüncede olan milyonlarca kişi var. PKK’nin “terörist” olup olmadığı gibi “görece” bir görüş konusunda fikir beyan eden herkesi göz altına almanın olanağı var mıdır.? Bu anlayış toplumu daha fazla germeye ve kutuplaştırmaya hizmet etmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Bu nedenle devletin bölgedeki uygulamaları özgürlük ve demokrasiden, insan haklarından ve hukuktan giderek uzaklaşmaktadır. Bu durum kabul edilemez, tasvip edilemez. Halkın can ve mal güvenliğine, hak ve özgürlüklerine karşı devlet hukuktan ve adaletten ayrılamaz ve keyfi uygulamalara seyirci kalamaz. Aksine bir durum toplumda yeni gerginliklerin doğmasına neden olacak ve yeni sorunların doğmasına zemin hazırlayacaktır.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi olarak bölgedeki hukuksuzluklara ve insanlık onuru ile bağdaşmayan keyfi uygulamalara karşı demokratik kamuoyunu göreve çağırıyoruz. Tüm hukuksuz uygulamaları şiddetle kınıyoruz.

 

Tahir Elçi derhal özgürlüğüne kavuşturulmalı ve bölgedeki hukuk dışı uygulamalara derhal son verilmelidir. Düşünce beyanını suç ve tehdit olarak gören bir anlayış demokrat olamaz. Özgürlük her şeyden önce düşünce beyanının özgürleşmesi ile mümkün olabilir. Düşünceyi suç sayan bir devlet hukuk devleti olamaz, olsa olsa keyfi bir kanun devleti olabilir.

 

HAKPAR, Demokratik kamuoyunu, özgürlük ve demokrasi güçlerini hukuksuzluğa ve keyfiliklere karşı duyarlı olmaya çağırmaktadır.

 

Latif EPÖZDEMİR
Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR

Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author

Scroll to Top