GÜNCEL

ENFAL İNSANLIK BAYRAĞININ YERE DÜŞTÜĞÜ DEMDİR!

14 Nisan 2022

Güney Kürdistan’da 34 yıl önce başlamıştı soykırım hareketi. Enfal adı taşıyan hareket adını bir ayetten almıştı. Bu daha sonraları tüm dünyanın gözünün önünde gerçekleştirilmiş bir soykırımın adı olarak tarihe geçecekti.

Daha Mart ayında görülüyordu hareketlenmeler ve nihayet 14 Nisan’da ki ilk toplu katliamdan sonra Enfal soykırımı planı devreye girmişti. 15 Nisan 1988 Enfal soykırımlarının resmen başladığı gün olarak tarihe geçti. İlk katliamlar Süleymaniye kentinde başladı. Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde “Emne Sûreke” diye bilinen ve Saddam zamanında “Merkezi Güvenlik Karargâhı” olarak kullanılmış ve ama bugün müzeye dönüştürülmüş işkence hanede, “kişiye özel işkence odaları”, “Kadınlara şerefle tecavüz odaları”, “Eğlence odaları” ve daha değişik amaçlı odalar hazırlanmıştı. Baasçılar peşmerge evlerini basıp peşmerge yakalayamayınca anasını, kız kardeşini ya da varsa eşini alıp bu işkence hanelere getirmişler ve günlerce hücrelerde tutmuşlar. Bu esnada birçok dirençli kadına zorla tecavüz edilmiştir. İşte bu işkence hanelerde tecavüze uğrayan kadınların çoğu tarih tanıktır ki, Filistin Kurtuluş Örgütü gerillaları tarafından tecavüze uğratılmıştır.

Bilindiği gibi 1982 yılında, İsrail-FKÖ Savaşı sonrasında binlerce Filistinli gerilla Ortadoğu’nun çeşitli yerlerine özellikle de “Arap-İslam” devletlerine sığınmıştı. Daha sonraları bu gerillaların bir kısım uzman kadroları, sorunlu olan Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Etiyopya gibi ülkelerde “kontrgerilla” eylemleri ile görevlendirilmişti. Bu gerillalardan hatırı sayılır sayıda bir grupta Saddam ile Yaser Arafat arasındaki özel bir sözleşme sonucunda Irak’a gitmiş ve Kürdistan savaşında görevlendirilmiştir. Saddam tarafından yüksek ücretler karşılığında görev yapan FKÖ gerillaları, Kürdistan’daki işkence, ölüm, suikast ve diğer eylemlerin düzenlemesinde önemli roller üstlenmiştir.

Saddam, FKÖ gerillalarına “Halk Ordusu Fedaileri” adını vermişti. Bunlar da kendi aralarında görev aldıkları birimlere göre farklı adlarla tasnif edilmişlerdi. Elbette ki ENFAL bir insanlık suçudur. Halepçe soykırımı Enfal kararı üzerine gerçekleştirilmiştir. Enfal boyunca 183 bin Kürd öldürülmüştür. Bunların 8 bin kişisi Barzan aşiretine mensuptur. Enfal insanlık bayrağının yere düştüğü bir demdir.

Kürd halkı, Enfal ile başlamış olan Kürd katliamlarını asla unutmayacaktır. Bu ibret verici soykırım kuşaktan kuşağa ulaşacak ve insanlık durduğu sürece bir kara leke olarak tarihteki yerini alacaktır. Enfal şehitlerini saygı ile anıyorum. Soykırıma yardımcı olan, silah ve kimyasal zehir veren, bizzat işkence hanelerde canavarca masum insanları katledenleri nefretle kınıyorum. Bu soykırıma sessiz kalan “Müslüman” devletler, İslami örgütler ve diğer uluslararası güçler bu utancı dünya döndükçe alınlarından silemeyeceklerdir.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author