GÜNCEL

HAK-PAR Ankara İl Örgütü Dayanışma Gecesi Yapıldı

HAK-PAR Ankara İl Örgütü Dayanışma Gecesi Yapıldı

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAK-PAR) kuruluş yıldönümü münasebetiyle, 12 Şubat 2017 tarihinde Ankara’da dayanışma gecesi düzenlendi.

 

Dayanışma gecesine; Genel Başkan Refik KARAKOÇ, Eski Genel Başkan Kemal BURKAY, Genel Başkan Yardımcıları Necati BAYRAM, Hüseyin ÖZDEMİR, İhsan DURAK, Abdullah ÇELEBİ, Latif EPÖZDEMİR, Arif SEVİNÇ, İzmir İl Başkanı Sait DEMİR, Yazar Şakir EPÖZDEMİR, Yazar İbrahim KÜREKEN, TRT Kurdi Müdürü Gulabi Eryaman ‘ın yanı sıra ve çok sayıda Parti üyesi ile konuk katıldı.

Genel Başkan Yardımcısı Latif EPÖZDEMİR gecenin programı hakkında bilgiler verip kısa bir konuşma yaptıktan sonra Genel Başkan Refik KARAKOÇ açılış konuşmasını yaptı.  

Karakoç; Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçeleriyle yaptığı konuşmada,  Zazaki lehçesine önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi,

Konuşmasında öne çıkan görüşler ise şöyle oldu:

“ HAK-PAR 15 yıl önce Kürtlerin meşru haklarını savunmak, Kürt sorununa demokratik ve barışçıl bir çözüm getirmek için kuruldu. Kurulduğu günden bugüne de demokrasi ve barış için durmaksızın çalışmalarını devam ettirdi. Günümüzde Kürdistan ve Türkiye’nin tüm illerinde Parti örgütlenmesinin sağlanması için çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Kürt meselesinin barışçıl demokratik çözümünün önünü açmak, çözüm için zemin hazırlamak, Kürtlerin meşru haklarının kararlı savunuculuğunu yapmak konusundaki politikalarımızı ısrarla sürdürüyoruz.
Kendimizi diğer sorunlardan, dünyadan soyutlamıyoruz; Türkiye’nin ileri demokrasiye ulaşması ve vatandaşların Avrupa birliği standartlarında bir yaşam sürdürmesi için de mücadele ediyor tutum alıyoruz. Elbette bunlar da Kürt halkının sorunlarının çözümüyle bağlantılıdırlar.

Son 30 yılı aşkındır Kürdistan’da savaş devam etmektedir.

Savaşın olduğu yerde barışın sesi duyulmaz. Halk da siyasi çevrelerde bizim söylediklerimizi, uyarılarımızı, ortaya koyduğumuz barışçıl demokratik politikalarımızı, meşru mücadele yöntemlerimizi, çözüm önerilerimizi dikkate almıyor yanlış politikaların, yanlış yol ve yöntemlerin peşinden sürükleniyordu.
40 yıl önce söylediklerimize inanılmıyordu. Ancak gördüğümüz o ki tüm insanlar, parti ve örgütler tespit ettiğimiz noktaya geldi. Savaşın gereksiz olduğu konusunda bizimle hemfikir olanları sayısı giderek arttı. Şiddete dayalı, yanlış politikaların yıkıcı sonuçları görüldü. Özellikle son yıllarda halk bu politikaların yarattığı tahribat halkı farklı arayışlara yöneltti. HAK-PAR girdiği tüm seçimlerde, bir öncekine göre oylarını arttırdı ve imkânsızlıklara rağmen son seçimlerde 100 binin üzerinde oy aldı. Artık partimizin programı halkımız için bir rehberdir ve inanıyorum ki önümüzdeki seçimlerde beklenenlerin üzerinde oy alacağız. Halkımız silahlı mücadeleden önce 1989, 1979, 1977 yıllarında barış yoluna destek verdi. Barış sürecinde Kürt ve Türk halkları topyekûn olmasa da barışa demokrasiye destek verdi. Özgürlük ve demokrasi için barışçıl mücadele giderek gelişecek. Biz bu mücadeleye öncülük etmeye kararlıyız. Her fedakârlığa da hazırız. Yeter ki bu topraklarda barış ve adil bir çözüm olsun. ”  

Daha sonra, Parti Meclisi Üyesi İbrahim POLAT Parti politikaları hakkında görüşlerini Zazaca dile getirdi. .

Hozan Fatê’nin konuk sanatçı olarak katıldığı HAK-PAR Ankara İl Örgütü Dayanışma Gecesi, müzik, halay ve hoş sohbetler ile sonlandı.   13.02.2017

About Post Author