GÜNCEL

Refik Karakoç; Halkla bütünleşmek acil görevimizdir

Refik Karakoç; Halkla bütünleşmek acil görevimizdir

HAK-PAR Genel başkanı Refik Karakoç, HAK-PAR Ankara il örgütünün olağan toplantısına katılarak gündemdeki konular hakkında görüşlerini sundu.

24.12.2016 Cumartesi günü gerçekleşen toplantıya il yöneticilerinin yanı sıra aktif üyeler de katıldı.

Refik Karakoç yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; “Türkiye de yürütülen kutuplaştırıcı, şiddete dayalı politikalar iç barışı ciddi olarak tehdit etmektedir. Kürt sorununun çözümsüzlüğünden üreyen şiddet dalgası, maceracı dış politika ile sürüklenilen Ortadoğu bataklığının yarattığı gerilim ile birleşmekte, Türkiye her gün yeni bir terör veya şiddet eylemiyle sarsılmaktadır.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Batıdan umduğu desteği bulamayan Ak parti, MHP ve Ulusalcı kesim ile kol kola “Avrasyacı” politikalara yönelmektedir.

Toplumda yükselen, temel sorunlara çözüm yolunu açacak yeni sivil bir anayasa taleplerini, 12 Eylül askeri darbe anayasasının temelini teşkil eden maddeleri aynen koruyarak “başkanlık sistemine geçiş” ile sınırlamıştır.

Yani bunca sözden, vaatten, beklentiden geriye yine darbe anayasası kalmıştır.

Hâlbuki Ortadoğu’da sorunlarını barışçıl yollarla, demokratik ve adil yöntemlerle çözemeyen ülkelerin hali ortadadır. Irak’ta, Suriye’de de yöneticiler, cesaretle toplumun önünü tıkayan sorunları çözmeye yanaşmadılar.

Daha da otoriterleşerek, şiddeti, bastırmayı seçerek krizden çıkacaklarını sandılar. Bu hem kendilerinin, hem de toplumlarının felaketi oldu.

Dileğimiz Türkiye’yi yönetenlerin, ırkçılığın, hamasetin uyuşturucu, kör edici etkisinden bir an önce kurtulması ve çevrede yaşananlardan dersler çıkarmasıdır.

Öte yandan Kürtler adına, özgürlük, demokrasi söylemleri eşliğinde şiddet eylemleri ile, terör eylemleri ile yol almaya çalışanlar da halkımıza büyük acılar yaşattılar. Ölüm, yıkım, göç ve sefalet getirdiler.

Artık bu yolun çıkmaz bir yol olduğu görülmelidir.

Halkın taleplerine, çağrılarına kulak verilmelidir.

Halkımız bu durumdan şiddetle rahatsız. Barış için, savaşın, akan kanın durması için verdiği desteğin nasıl çarçur edildiğini ve sonuçlarının yine kendisine fatura edildiğini gördü.

Çıkış yolu arıyor. Sorunlara kaynaklık edenlerin, çözümün değil,sorunun parçası olanları her gün daha net olarak görüyor ve siliyor. Yani bir seçenek arıyor.

Bu seçenek HAK-PAR dır.

Kürt yurtseverlerinin, barışçıl demokratik çözümü samimiyetle savunanların buluştuğu HAK-PAR kendisini daha iyi hazırlamalı, örgütlülüğünü güçlendirmeli, halkla buluşmalıdır.

Biliyorum, işimiz zor ama başarmak zorundayız.

Partimiz il ve ilçelerinde örgüt yapılanmamızı genişletmeli, güçlendirmeliyiz. Öncelikli hedefimizin Güçlü bir örgütsel yapı oluşturmak olduğu unutulmamalıdır.

Örgütlü olduğumuz oranda, güçlü olduğumuz kadar halkımızın sorunlarına çözüm üretebilir, taleplerini dillendirebiliriz. Kürt halkının aleyhine gelişen olaylara müdahale edebiliriz.

Aksi halde sadece tespit yapan, eleştiren ancak toplumda karşılığı olmayan bir yapıya dönüşürüz.

Türkiye’de Kurulu 100 parti var. Bunlardan sadece 20’si seçimlere girecek kadar örgütlü ve yeterlilikte…

HAK-PAR’da bu patilerden biridir.

Tüm olumsuz koşullara, imkânsızlıklara rağmen seçimlerde 8.parti olabildik. Bir zamanlar Türkiye’yi yöneten pek çok muktedir parti eridi. Biz her gün biraz daha güçlendik, güçleniyoruz. Ancak daha işin başında olduğumuzun farkındayız. Bu durum bize çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Halkımızın bizi yakından izlediğini biliyoruz. Daha çok çalışmamızı, daha görünür olmamızı istiyor.

Bu önemli bir süreçtir. Bu süreçte her üye, her yönetici ciddi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu bilmelidir. Daha çok çalışalım, yeni örgütler kuralım, daha çok üye yapalım; halkla bütünleşmenin yolu budur.

Politikalarımız doğrudur. Eksik olan bu doğru politikaların kitlelerle buluşmasıdır. Bunu gerçekleştirecek olan da yaygın örgüt ağıdır.

Halkla bütünleşmek acil görevimizdir ve bunun için örgütümüzü güçlendirmeliyiz.

HAK-PAR Ankara İl Örgütü yöneticileri de Ankara için planladıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Buna göre Altındağ, Keçiören, Mamak ilçeleri için 08.01.2017 tarihinde kongre yapılacak. Ayrıca Ankara’da bir dayanışma gecesi düzenlenecek.

 

About Post Author