GÜNCEL

HALEBÇE ŞEHİTLERİNİ SAYGI İLE ANIYORUZ

Güney Kürdistan’ın Germiyan yöresi Halebçe kentinde 34 yıl önce bir katliam yaşandı. Irkçı-Faşist Baas rejiminin yaptığı bu insanlık dışı katliamda 7 bine yakın insan kimyasal gazlardan zehirlenerek hayatını kaybetti. Tarihe Halebçe Katliamı olarak geçen bu insanlık dışı soykırım, Kürtlerin tüm taleplerini kanla bastırmayı prensip haline getirmiş olan Saddam Hüseyin’in özel talimatı ile gerçekleştirilmişti.

Irak Baas Partisi faşist rejiminin talimatı ile 16 Mart 1988 günü Irak ordusunun savaş uçakları Halebçe semalarında 3 gün boyunca Germiyan mıntıkasında birçok bölgeyi bombalamaya başladı. Ancak Halebçe’ye atılan bombalar farklı cinstendi. Kent merkezine Hardal ve Sarin gazları olarak bilinen kimyasal bombalar atıldı. Öldürücü gücü maksimum olan bu gazlar, binlerce insanı zehirlemiş, 3 gün süren bombalamanın ardından, kentte 7 bine yakın kişi yaşamını yitirmiş, on bine yakın kişi de yaralanmıştı.

Kanlı Saddam rejiminin akıllara durgunluk veren bu katliamı asla unutulamaz. Halepçe katliamı, kendisini “sosyalist” diye yaftalayan ancak gerçekte ırkçı ve faşist olan Baas rejiminin kara ve riyakâr yüzüdür.

Irakta kanlı Saddam rejiminin ENFAL adı altında Kürtlere yönelik katliamı yalnızca Halebçe katliamıyla sınırlı kalmamıştır. Bu süreçte yaklaşık dört yıl boyunca tüm bölgede toplam 182 000 kişiyi öldürülmüş, 5000 den fazla ev yıkılmış, onlarca köy haritadan silinmiştir. Sadece Barzani ailesine mensup 8000 kişi, Basra çöllerinde sağ olarak toprağa gömülmüştür. Bu akıl almaz olay esnasında cebinde kozalak bulunan bir çocuk da Basra’da diri diri kuma gömülmüştü. Bugün o kozalak insanlık dışı bu barbarlığın canlı tanığı ve kanıtı olarak yeşermiş, ağaç olmuştur.

Ne yazık ki uluslararası toplum, BM, NATO, ABD, Avrupa ve RUSYA başta olmak üzere bir çok ülke/devlet Halepçe karşısında suskun kalmayı yeğlemiştir. Bugün Ukrayna-Rusya meselesinde çığırtkanlık yapan birçok ülke o gün Halepçe’de sessiz kalarak adeta bu katliamı onaylamıştır.

Halepçe katliamında ırak Baas rejiminin yanında durmak ve ona arka çıkmakla Rusya da zan altındadır. Bu katliamda Irak’a Halepçe katliamı operasyonunda kimyasal bombalar satan Avrupa’nın kimi ülkeleri de zan altındadır. NATO ve BM, BMGK ve ABD bu olaya seyirci kalmakla bu insanlık dışı katliamı adeta onaylamışlardır.

Katliamın üzerinden onca yıl geçtiği halde hala Halepçe’de yaraları iyileşmemiş on kişiye yakın insan var. Halepçe’nin yaraları hala sarılmış değil.

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR olarak diyoruz ki;

Halebçe katliamı insanlık bayrağının yere indiği andır. Adeta Kürt karşıtı bölgesel nizamın memuru konumuna düşmüştür.
Halebçe katliamı insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.
BM topluluğu ve BMGK Halepçe karşısındaki tavrı ile saygınlığını yitirmiş

Enfal ve Halebçe şehitlerini saygı ile anıyorum. 16.03.2022

Latif EPÖZDEMİR
HAK-PAR Genel Başkanı

About Post Author