GÜNCEL

YALOVA İLİ ÇINARCIK İLÇESİ 1.OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI 

Hak ve Özgürlükler Partisi -HAK-PAR Yalova İli Çınarcık İlçesi 1.olağan genel kurulu 12.04.2021 günü pandemi nedeni ile çoğunluk sağlanamadığı için 13.04.2021 günü saat 14 te,çoğunluk şartı aranmadan  Yalova Devlet Hast.Bahçe Cafe salonunda aşağıdaki gündem ile toplandı.
Kongre gündemin okunup oylanarak kabul edilmesi ile açıldı. Ardından saygı duruşu yapıldı ve kongre divan başkanı ile yedek üyelerin seçimi ile devam etti. Buna göre kongre divan Başkanlığına Fahri PİÇAK,divan üyeliklerine de Abdulmüntakim Yıldırım ve Zulfi Erol seçildi. Divan başkanının saygı duruşunu yaptırmasının ardından Parti Genel Başkanı A.Latif Epözdemir bir konuşma yaptı.
Genel başkan konuşmasında “Türkiye artık askeri darbe kalıntısı bu eski anayasa ile yönetilemeyecek durumdadır. Eskilere benzemeyecek, demokratik, yeni sivil bir Anayasanın toplumsal mutabakatla yapılması gerekmektedir. Yapılacak yeni sivil Anayasa tüm toplumsal katmanları ve farklı kimlikleri kapsamalıdır. Buna bağlı olarak Siyasi Partiler ve Seçim kanunlarının da daha adil ve eşitlikçi temelde değişmesi gerekmektedir. Mevcut koşullarda SPK tüm partileri aynı edimlere tabi kıldığı halde partilere hazine yardımını eşit paylaştırmamaktadır. Bu adaletsizliktir. Bize göre seçime katılma koşullarını elde etmiş  ve seçimde  en az 100 (yüzbin) oy almış her siyasi parti hazine yardımından yararlandırılmalıdır. Keza seçim kanunundaki baraj kaldırılmalı, nispi temsili esas alan adil ve demokratik bir seçim kanunu yapılmalıdır. Yeni anayasa mutlaka mutabakat sonucunda yapılmalıdır. Yapılacak yeni Anayasa ülkedeki  başta Kürt halkı olmak üzere tüm farklı kimliklerin kendilerini özgürce ifade edebildiği, tüm ulusal demokratik ve kültürel haklarını kullanabildiği; adil, eşit ve demokratik ve çoğulcu, ademi merkeziyetçi bir yeniden yapılanmayı esas alan ve toplumsal uzlaşıyı ve hoşgörüyü öngören, bir uyum sözleşmesi olmalıdır. Bu yönü ile oluşturulacak yeni anayasa eskilere benzemeyecektir. Keza yeni anayasa hiçbir etnik gurubu baskın kılmamalı ve üstün saymamalıdır. Yeni anayasa eşitlik ilkesini her alanda hayata geçirmelidir.” Dedi.
Yapılan seçim sonucunda Çınarcık ilçe Yönetim kurulu başkanlığına Kadri GÜNGÖR seçildi. Yönetim kurulu üyeliklerine de, 1-Mehmet YOĞURTÇU,2-Herdem EPÖZDEMİR,3-Lütfü KIRCI,5-Dilek SEZEN ve yönetim kurulu yedek üyeliğine de Necati Ataman seçildiler. Yeni seçilen arkadaşlarımızı kutlar çalışmalarından başarılar dileriz.13,04İ2021

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ -HAK-PAR
BASIN BÜROSU

About Post Author