GÜNCEL

KADINLAR SİYASETTE KOTAYI TARTIŞTI

HAK-PAR Kadın Kolları video konferans yoluyla yaptıkları toplantılara bu hafta siyasi partilerde kadının yeri ve kota konusununu konuşarak devam etti.

Cinsler arası eşitsizliğin oldukça derin olduğu ülkede, kadınların siyasette fazla yer almamasına şaşırmamak gerektiğini söyleyerek söze başlayan HAK-PAR Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sultan Söylemez, siyasetin hala bir erkek alanı olarak görüldüğünü  ve kadınların bu alana çok da girmek istemediklerini belirtti.

Dünyada ve Türkiye’de kotanın bazı partiler tarafından kadın ve gençlik lehine çeşitli şekillerde uygulandığını ifade eden Söylemez, bunun kadın lehine pozitif bir durum olduğunu, ancak kadının toplumsal hayat içerisinde ve dolayısıyla siyasi partiler içerisinde hareket alanını daraltan şartlar değişmeden siyasette etkili olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Mevcut durumu değiştirmek ya da politik duyarlılıkla çok az kadının siyasette yer aldığını, bu şekilde yer alan kadınların da mesleki, sosyal ve siyasi anlamda donanımlı kadınlar olduğuna vurgu yapan Söylemez, şöyle devam etti:

“Ev işi ve çocuk bakımı gibi sorumluluklar öncelikle siyasi faaliyetlerde büyük engeldir. Çünkü kadınlar belli bir saatten sonra bu sorumlulukları nedeniyle evde olmak zorunda. Oysa yapılan araştırmalardan da anlaşıldığı üzere partilerin çoğunda, parti politikalarına yön veren kararların geç saatlerde ve kadınların çok rahat giremediği mekanlarda erkekler tarafından alındığını göstermiştir.
“Yine yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, siyasi partilere kadınlar çoğunlukla eş, akraba desteğiyle girmekte ve genellikle de kadın kollarında çalışmaktadırlar. Karar alma mekanizmalarından çok “vitrinde” göstermelik yer verilmektedir. Zaten engeller de kadının alınan kararlarda etkili olması, politika üretilen yönetim kadrolarına girmeleri sırasında karşısına çıkmaktadır.

“Kadınlar, erkeklerin ulaşamıyacağı yerlere de, evlere de daha rahat ulaşabilmektedir. Kapıyı çalan bir kadınsa kapı daha rahat açılmaktadır. Bu nedenle iktidar partisi dahil bütün partiler, seçim dönemlerinde propagandalarını kadınların gücüyle yürütmektedir. Ancak sıra aday belirlemeye geldiğinde kadınlar seçilemeyecekleri sıralarda gösterilmektedir.

“Kota, elbette kadın mücadelesinin bir kazanımıdır, kadın lehinedir. Siyaset içerisine daha çok kadının yer alması bütün kadınlara güven vermekte. Ayrıca siyasi partiler içerisinde çalışan kadınlar sosyal ve siyasal tecrübeler de kazanmaktadır. Bu kadınlar diğer STK’larda da görev alma eğilimi gösterebilmektedir.

“HAK-PAR içerisinde de kadının yerini bahsettiğimiz bu çerçevede değerlendirmek ve çözüm üretmek gerekir.”

Yurt dışından katılan kadınların da yaşadıkları ülkelerden bilgi ve örnekler vermesiyle devam eden toplantıda kadınlar; HAK-PAR tüzük ve programında kota dahil kadınların yönetim ve karar mekanizmalarında yer almalarının önünü açacak somut değişikliklerin bundan sonra konuşulması gerektiği ortak görüşünü dile getirdiler.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author