GÜNCEL

Refik Karakoç HAK-PAR Eski Genel Başkanı

1953 yılında Diyarbakır’ın Eğil İlçesin’de doğdum. İlkokulu Eğil’de okudum.Ortaokul ve liseyi Diyarbakır’da tamamladıktan sonra 1976 yılında Erzurum Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldum. Erzurum Yüksek Öğrenim Gençlik Derneğin’de yöneticilik yaptım. Mezuniyetimden sonra Diyarbakır’da değişik kamu kuruluşlarında Ziraat Yüksek Mühendisi olarak çalıştım.

1981 yılının sonlarında Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındım. Ardından tutuklanarak 1983 yılı Haziran ayına kadar Diyarbakır E tipi Ceza evinde kaldım. Ceza evinden çıktıktan sonra serbest çalıştım.

Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Bölge Şubesinde yöneticilik ve Şube Başkanlığı, iki dönem İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube yöneticiliği yaptım. Kürt Kültürü ve Araştırma Vakfı’nın kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttüm.26.03.1989 Genel Yerel Seçimlerinde Diyarbakır Demokratik Platformunun adayı olarak Bağımsız Belediye Başkanı Adayı oldum. Siyasi partilerden SHP’de çalışırken Kürt Milletvekillerinin ihracı ile bu partiden ayrıldım.

HEP’in kuruluş çalışmalarına katılarak kuruluşundan sonra bu partide çalıştım. DEP kapatıldıktan sonra Demokrasi ve Değişim Partisinin kuruculuğunu ve Genel Başkan Yardımcılığını yaptım. 15.10.1995 tarihinde yapılan DDP 1.Olağan Kurultayında DDP Genel Başkanlığına seçildim. DDP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra 1996 yılında kurulan Demokrasi ve Barış Partisinin (DBP) kurucu Genel Başkanlığını yaptım.

Parti faaliyetlerinden dolayı aldığım cezalar ve siyaset yasağından(5 yıl) dolayı 1999 yılında Genel Başkanlığı bıraktım. Sonraki yıllarda 2002 yılında kurulan ve DBP’ninde katıldığı HAK-PAR’da dostluk ve üyelik düzeyinde etkinlik gösterdim. HAK-PAR olağanüstü kongresinde Genel Başkan seçildim.

Refik Karakoç

Genel Başkan

About Post Author