GÜNCEL

SELİMİ’Yİ TESLİM EDENLER İDAM EDENLERLE SUÇ ORTAĞIDIR

Eski peşmerge Mustafa Selimi kanlı İran rejimi tarafından idam edildi.

Mustafa Selimi 25 Haziran 1967 Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinde dünyaya gelmiş, iki yıl kadar İ-KDP saflarında peşmergelik yaptıktan sonra silah bırakmış, sonraki yıllarda ise iki İran polisini öldürmekten tutuklanıp cezaevine atılmıştı. Sakız İnkılap Mahkemesi tarafından, 5 Nisan 2003’te ‘’Kürd partilere üye olmak ve İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı gelmek’’ suçundan idam cezasına çarptırılan Mustafa Selim 17 yıldır tutukluydu. Koronavirüs nedeni ile 27 Mart 2020 günü Sakız Cezaevi’nde isyan çıkmış ve 65 kişi firar etmişti. Mustafa Selimi de firar edenler arasında yer alıyordu. Cezaevinden firar ettikten sonra Güney Kürdistan’ın Süleymaniye İlçesi Pencîwîn İlçesi’nin bir köyüne sığınan Selimi, yerel güvenlik güçlerince yakalanmış ve sınır dışı edilmiştir.

Bilindiği gibi Süleymaniye asayişini YNK’ye bağlı askeri güçler sağlamaktadır. İran güvenlik güçlerine teslim edilen Selimi, cezaevinde tek kişilik bir hücreye atılmış ve dün idam edilmiştir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, Mustafa Selimi’nin İran’a iade edilmesi, Irak Anayasası’nın 21. Maddesi’ne ve uluslararası hukuka aykırı bir davranıştır. Çünkü bu yasa ve hukuk sistemi, siyasi mültecilerin hiçbir şekilde iade edilmemesine hükmetmektedir. Yapılması gereken şey Selimi’nin Birleşmiş Milletler’e iade edilmesiydi. Ancak bu yapılmadı ve infaz edileceği bilinmesine rağmen Mustafa Selimi İran güvenlik birimlerine teslim edildi. Kürdistan Bölge Hükümeti’nin bilgisi dışında gerçekleşmiş olan bu olay Kürd kamuoyunda nefretle karşılanmıştır.

Belli ki, bu Kürd karşıtı nizamın baş aktörü İran rejimine hizmet etmeyi ve Kürd halkına ihanet etmeyi alışkanlık haline getirmiş güçlerin, yasa tanımaz, insanlık dışı bir uygulamasıdır ve asla cezasız kalmamalıdır. Hükümetin konuya ilişkin oluşturmuş olduğu komisyonun bir an önce sonuca varması ve sorumluların hak ettiği cezaya çarptırılması tüm Kürd ulusunun acil beklentisidir. Bu olay ulusal vicdanımızı yaralamış ve ihanet şebekelerinin, şer cephesinin Kürd halkına karşı hesap vermesi gerektiğini bir kez daha gündeme getirmiştir. Mustafa Selimi’yi İran kanlı rejimine teslim edenler bu rejimin işbirlikçisi, uşağı ve suç ortağıdırlar. Bu zihniyeti şiddet ve nefretle kınıyoruz.

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR, Kürdün Kürd eli ile ölüme gönderilmesini asla kabul etmez, bu tür davranışı ulusal çıkarlara ihanet sayar. Bu nedenle diyoruz ki, ihanet asla cezasız bırakılmamalı, hoş görülmemelidir. Kürd halkı bu şer güçlerini daha iyi tanımalı ve bu ihanet şebekelerine artık itibar etmemelidir. Mustafa Selimi’ye Allahtan rahmet, ailesine ve yurtsever Kürd halkına baş sağlığı dileriz.

Latif Epözdemir / HAK-PAR Genel Başkanı

About Post Author