GÜNCEL

HAK-PAR: Ulusal birlik ulusal güçlerle mümkün olur

HAK-PAR (Hak ve Özgürlükler Partisi), bazı Kürt partileri ve HDP’nin dillendirdiği ulusal birlik çağrısına inanmanın ‘saflık’ olduğunu ve ulusal birliğin ulusal güçlerce gerçekleştirilebileceğini açıkladı. 

Kurdistan24 -Türkçe  Aralık 7 2019  13:59

HAK-PAR HDP Kürtler Birlik

HABER MERKEZİ

HAK-PAR (Hak ve Özgürlükler Partisi), bazı Kürt partileri ve HDP’nin dillendirdiği ulusal birlik çağrısına inanmanın ‘saflık’ olduğunu ve ulusal birliğin ulusal güçlerce gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

HAK-PAR Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Kürtlerin son zamanlarda yalnız bırakıldığı ifade edilerek, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Son günlerde ‘Ulusal birlik, Ulusal İttifak’ gibi çağrıları sıkça duymaktayız. Gerek Rojava’da gerekse de Rojhılat’da ki gelişmeler ve bu gelişmeler karşısında Kürt halkının yalnızlaştırılması, Kürt karşıtı nizamın Kürt ve Kürdistan gerçeklerini karartmaya çalışması sonucunda Kürtler bir kez daha anladı ki, Kürt halkı acımasız bir çember içinde sıkışmış durumdadır.

Başını HDP’nin çektiği bu birlik bandosunun çağrısına halkımız yabancı değildir. HDP ve onun arka bahçesindekiler ne zaman ki siyaseten bir daralma yaşarlar, hemen ulusal birlikten söz etmeye başlarlar. Bunu geçmişten bugüne dek hep yaptılar. Ne var ki bu kesimler, soluk alıp toparlandıktan sonra da bu talebi bir kenara fırlattılar. Bu nedenle HDP patentli ulusal birlik çağrılarının sonuç alacağına inanmak saflıktır.”

“Başını HDP anlayışının çektiği bu çaba halkta karşılık bulmayacaktır” denilen açıklamanın devamında şunlar yer aldı:

“Kendi kişisel ve örgütsel çıkarlarını ve geleceklerini, Kürt ulusunun ulusal çıkarlarından ve geleceğinden önde gören kişi ve kurumların birlikten anladıkları şey olsa olsa onların çıkarlarının etrafında birleşmek olur, onlara taze kan devşirmeye yarar. Bu da Kürtlerin özgür geleceğine yeni bir şey katmaz.

Henüz kendi aralarında birlik kurup barışık yaşamayı becerememiş kimi kesimlerin, HDP politikalarından umar bulmaya devam etmesi ve bu konudaki ısrarcı tutumu ise, onları giderek halktan soyutlamaya götürecektir.

Kürt halkı Ortadoğu’da bir hukuk mücadelesi sürdürmektedir.

Kürt halkı siyasal bir statü kazanmak için yüz yıldır mücadelesini sürdürmektedir. Hiç kimsenin Kürtlerin geleceği ve kaderi ile oynama hakkı yoktur. Kürt Ulusal Birliği’ni gerçekleştirmek ciddi örgütlerin ve kişilerin işidir. Ulusal birlik değerlidir, günü kurtarma politikalarına kurban edilemez.”

Açıklamada ayrıca, HDP ve diğer Kürt partilerinden şimdiye kadar HAK-PAR’a herhangi bir birlik çağrısının yapmadığı da vurgulandı.

https://www.kurdistan24.net/tr/story/48291-HAK-PAR:-Ulusal-birlik-ulusal-g%C3%BC%C3%A7lerle-m%C3%BCmk%C3%BCn-olur

About Post Author