GÜNCEL

ADANA HAK-PAR Dayanışma Gecesi Yapıldı

ADANA HAK-PAR Dayanışma Gecesi Yapıldı

Her yıl, Şubat ayında geleneksel olarak yapılan HAK-PAR Adana İl Örgütü Dayanışma Gecesi 18 Şubat 2018 tarihinde Sedef Otel’de yapıldı.

Gecenin açılış konuşmasını PM üyesi Ramazan Şemdinoğlu Kürtçe yaptı, konukları selamladı.

Ardından söz alan İl başkanı Süleyman Kart kısa bir konuşma yaptı, “HAK-PAR ADANA il Örgütü dün itibariyle KARATAŞ ilçe kongresini de gerçekleştirerek gerekli tüm lçelerde örgütlülüğünü tamamladı. Artık diğer illere yardım için seferber olmaya hazırız.”dedi

İl başkanı Süleyman Kart geceye katılan Özgürlük Yolu Vakfı başkanı Sayın Kemal Burkay’a, Genel Başkan Refik Karakoç’a, Merkez Yöneticileri Sedat Çınar’a ,Abdullah Çelebi, İhsan Durak, Düzgün Kaplan, Arif Sevinç’e,Varto Eski belediye Başkanı Abdulbari Han’a, Mersin İl Başkanı Mehmet Ali Keştan’a Ahmedê Kurdi’ye, Yaşar Gökoğlu’na teşekkür etti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Değerli sanatçımız, kültürümüzün, sıtranlarımızın kadın peşmergesi Fatê’ye minnettarlığımızı ifade ediyoruz.

Ayrıca Londra Komkar’da ki arkadaşlarımıza,Mehmet Ali Arslan’a, Yine Londra’dan Ceyhun Can Büyük’e , Fransa’dan Hakim Hoşgül’e ,İsviçre’den Muzaffer Şener’e ve gecemize katkı sunan tüm dostlarımıza dayanışmalarından dolayı yürekten teşekkür ediyoruz.
Elbette en büyük teşekkürümüzü siz ADANA lı dostlarımıza ve emektar partililerimize sunuyorum
Hoş geldiniz, Şeref verdiniz.” dedi

Daha sonra kürsüye davet edilen HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç ise yaptığı konuşmada HAK-PAR’ın “ demokrasiden, barıştan, özgürlüklerden yana olan, farklı geleneklerden gelen yurtseverlerin birlik projesi olarak ortaya çıktığına dikkat çekerek HAK-PAR’ın temel politikalarını özetledi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye giderek demokratik değerlerden uzaklaşıyor, ürkütücü bir kutuplaşmaya sürükleniyor. Şiddete dayalı politikalar eşliğinde, hukuk dışı keyfi uygulamalarla, OHAL yönetim ile kanun hükmünde kararnamelerle yönetiliyor.

Türkiye, ABD, Avrupa ülkeleri ve neredeyse tüm komşuları ile hiç olmadığı kadar karşı karşıya gelen, çatışan bir politikayı sürdürüyor.
İçeride Kürt sorununu barışçıl yollarla, diyalogla adil bir çözüme kavuşturmak yerine bastırmayı seçen yöneticiler, sınırların dışında ki Kürtlerin de meşru haklarına kavuşmasını beka sorunu olarak algılıyor.
Oysa Kürtlerle iyi ilişkileri esas alan politikalar uygulansa en çok Türkiye kazançlı çıkar.Geçmişte Güney Kürdistan ile geliştirilen, karşılıklı saygıya dayanan iyi komşuluk ilişkileri bunun kanıtıdır.

Bu ilişkiden en çok Türkiye kazanıyordu. Muazzam ticari ilişkilere ek olarak en stratejik ham madde olan Petrolü dünya piyasalarının yarı fiyatına alıyordu. Bölgede faaliyet gösteren Türkiyeli şirketler büyük kazançlar elde ediyordu.

Her kes kazanıyordu. Peki ne oldu?

Türkiye’yi yönetenler Güney Kürdistan Bölgesi’nin yüzde 93 oyla kabul edilen bağımsızlık referandumunu gerekçe yaptı ve İran, Merkezi Irak Hükümeti ile iş birliği yaparak Güney Kürdistan’ı tehdit etti. Ambargo uyguladı.

Sonuçta, Türkiye’ye akan çok ucuz Petrol İran’a akmaya başladı. Türkiye’nin Kürt karşıtı politikalarından İran kazançlı çıktı. Kaybeden Türkiye oldu.

Aynı karşıtlık politikası Suriye’de de tekrarlanıyor. Türkiye Suriye’deki Kürtleri de aynı mantıkla tehdit olarak görmekte. Suriye de ki Kürtlerin statü sahibi olmasını beka sorunu olarak algılamaktadır.

ABD ile karşı karşıya gelme pahasına sürdürülen Afrin harekâtının nedeni; Kürtlerin kendi toprakları üzerinde statü sahibi olmalarını engellemektir.
Biz HAK-PAR olarak Türkiye’nin Afrin’e müdahalesini doğru bulmuyoruz.
Militarist politikaların komşu ülkeleri sürüklediği kargaşa ve yıkım ortada. Türkiye diyaloga, iyi komşuluk ilişkilerine dayalı politikalar geliştirmelidir.” Dedi.

Geceye yerel sanatçı Nihat Kurmaz söylediği Kürtçe parçalarla renk kattı.

Adana HAK-PAR dayanışma gecesi ,değerli sanatçı Fate’nin bir birinden güzel sıtranları eşliğinde halaylarla devam etti.

Özgürlük Yolu Vakfı başkanı Sayın Kemal Burkay’ın kitaplarını da imzaladığı, gece saat 23:00 de sona erdi.
 

About Post Author