6 C
Diyarbakır
Cuma, Ocak 27, 2023

“Ağrılı şair Ahmedê Xani’nin eserinin hem Kürtçe hem de Türkçe çevirisinden rahatsız olanlar var”

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Ahmedê Xanî heykelinin yıktırılmasını protesto ediyoruz.

 

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 28.0cak 2011 tarihinde Ağrıda katıldığı seçim meydanlarında Ahmedê Xani’nin   Mem û Zin adlı eserini basmakla övünmekteydi.

Erdoğan “Ağrılı şair Ahmedê Xani’nin eserinin hem Kürtçe hem de Türkçe çevirisinden rahatsız olanlar var” demekte “Fuzuli’nin şiirleri nasıl ruhumuza hitap ediyorsa, Ahmedê Xanî’nin dizeleri de aynı şekilde bizi duygulandırmıyor mu” diye sormaktaydı.

Bu gün ise durum değişmiş, köhnemiş, Kürtlere yönelik ret, inkâr ve imha politikasına yeniden dönülmeye başlanmıştır.

 

Kürt halkının değerlerine, kültürüne hatta varlığına tahammül edemeyen köhnemiş. Çağdışı, gerici zihniyetin yeniden canlanmasının kimseye bir yararı olmayacak, sorunların daha da büyümesinden başka sonuç üretmeyecektir

Doğubayazıt belediyesine atanan Kayyum’un Kürt kültüründe ve her Kürdün bilincinde önemli bir yere sahip olan Ahmedê Xanî’nin heykelini yıktırması Kürtlere verilen kötü bir mesajdır.

Kayyum ’un bu tutumunun altında son yıllarda yeniden teşvik edilen, geleneksel Kürt karşıtlığının olduğuna kuşku yoktur.

HAK-PAR olarak Ahmedê Xanî heykelinin yıktırılmasını protesto ediyoruz.

Hükümetten bu sorumsuzca, keyfi uygulamaların önüne geçmeye ve heykelin yeniden yapılması için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz

27 Haziran 2017

HAK-PAR

BASIN BÜROSU

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Cuma, Ocak 27, 2023